Норвегия може да изпадне в рецесия за първи път от финансовата криза през 2008 г., след като сривът на цените на петрола се прибави към заплахата от свиване на износа, предава Bloomberg.
Правителството на най-големия производител на петрол в Западна Европа, който е и най-богатата скандинавска икономика, вече търси начини как по най-добър начин да приложи стимулиращи мерки, за да се пребори с последиците от коронавируса за търговията и туризма. Но може би ще трябва да се направи повече за предотвратяване на потенциално по-вредни последици от петролната криза.
„Ако икономиката тръгне надолу, може да има възможност за харчене на повече пари. Но ще помислим отново дали да направим това и колко ще струват мерките, които задействаме в момента“, казва премиерът на страната Ерна Солберг в интервю за Bloomberg от Осло. Тя допълва, че може да се наложи администрацията й да промени бюджета си от октомври, тъй като допускането за растеж над средното равнище започва да изглежда нереалистично.
Норвегия
Банката Handelsbanken информира клиентите си, че икономиката на Норвегия вероятно ще започне да се свива през следващото тримесечие. Норвегия зависи от петрола и газа за над една трета от износа си и икономисти реагираха на паниката, като предупредиха, че Норвежката централна банка ще трябва да понижи лихвените проценти идната седмица с 0,5 процентни пункта спрямо нивото от 1,5% в момента.
В понеделник инвеститорите избягваха корвежката крона, което доведе до спада й с около 5% спрямо еврото до невиждано ниво в историята.
Handelsbanken, Danske, Nordea и други скандинавски банки очакват Норвежката централна банка да понижи основната си лихва с най-малко 25 базисни пункта на следващото си заседание на 19 март.


Българските и унгарските депутати с най-високи заплати в ЕС спрямо минималната заплата
Много българи излетяха в Космоса с акциите на "Спейс Екс", но скоро ще се приземят
Икономист: Българите обедняха наполовина
ЕС изостава в надпреварата за изкуствен интелект заради собствените си регулации
Евростат: България е на пето място в ЕС по предотвратима смъртност
Н. Митева: Липсва основополагащ обществен консенсус в образованието
Станишевски: Хората в Европа искат да работят за амбициозни компании
Станишевски: Искаме ElevenLabs да е глобална
България може да играе важна роля в ЕС с добива си на основни метали
Състоянията на най-богатите в света нарастват с рекордните $336 млрд. за един ден
Audi възроди A6 allroad, за да се бори със скучните SUV
Джейсън Стейтъм добави още една легенда към колекцията си
Porsche патентова двигател 3 в 1
Електрическото BMW X5 ще има батерия от 141 кВтч за Европа
Умалено копие на двигател на Ferrari се продава по-скъпо от нова Dacia
Мелания Тръмп беше плътно до съпруга си Доналд на неговия 80-годишен юбилей
Маникюр, вдъхновен от сезона на Близнаци
Как се чувства Ариана Гранде след раздялата с Итън Слейтър?
Кейти Пери шашна с рокля-лампа
Братът на папа Лъв XIV купонясвал на рождения ден на Тръмп