IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Според повечето българи сивата икономика е бърз начин да се изкарат много пари

Само 36% от анкетираните споделят, че сивата икономика е тежко морално престъпление, показва проучване на БАН

14:50 | 22.04.19 г. 1
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group</em></p>

Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group

Общо 65,2% от участвалите у нас в изследване за сенчестата икономика считат, че тя е най-бързият начин да се изкарат повече пари. А само 36% от анкетираните споделят, че сивата икономика е тежко морално престъпление. Това показват резултатите от изследване, направено по научноизследователския проект "Икономиката в сянка - осъзнавано и добре замаскирано нарушаване на законодателството и социалните норми".

То беше представено днес от проф. Емилия Ченгелова и от учени от Института за изследване на обществата и знанието БАН, предаде БТА. 

В националното представително изследване за сенчестата икономика са участвали 1000 анкетирани над 15-годишна възраст. Икономиката в сянка се нарича още сива, неформална или скрита икономика.

"При икономиката в сянка се извършват принципно разрешени от закона икономически дейности, но тя не трябва да се бърка с черната икономика, при която има дейности, преследвани от закона. При сенчестата икономика се допускат нарушения на фискалното, на финансовото и най-вече на трудовото и на социално-осигурителното законодателство“, обясни проф. Ченгелова.

56,9 на сто от анкетираните заявяват, че за нищо на света не биха погазили закон, дори и да виждат, че от това ще имат материална полза. 65 на сто от участвалите в изследването са убедени, че всички закони трябва да се спазват.

Само 31,9% са убедени обаче, че повечето закони са добре написани и са напълно приложими за реалния живот. Като цяло може да се обобщи, че българинът става все по-критичен към качеството на законодателството, коментира проф. Ченгелова.

Изследването е установило, че колкото по-висока е образователната степен на българите, толкова в по-голяма степен те се склонни да спазват законодателството. Хората с по-ниско образование са много по-критично настроени и си позволяват да не спазват законодателството. Младите хора - особено тези до 25 години, са най-критично настроени към законодателството и в най-малка степен са склонни да го спазват, обясни проф. Ченгелова.

Тя обобщи, че 81% от българите са фиксирани към преследване на материалното и на лични материални изгоди, и не се интересуват от идеални и висши цели.

Най-често разпространената сива практика у нас е, когато работещите имат трудов договор, но се съгласяват да бъдат наети на по-ниска заплата и да бъдат осигурявани на по-ниска сума, но в замяна получават "на ръка допълнително необлагаеми пари", заяви проф. Емилия Ченгелова.

Тя отбеляза, че има тенденция работата изцяло без договори да намалява, но при 30-40% от работодателите е разпространена практиката да дават пари на ръка на своите работници, извън трудовите им договори.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:28 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

1
rate up comment 7 rate down comment 0
khao
преди 5 години
само първите 5 години на моя професионален път си мислех че е задължително да плащаш данъци, защото така е морално и правилно ... после ми дойде акъла и видях че в нашата държава да си с висок морал е тотална преебавка ... даже няма да чета статията, ясно ми е кво пише вътре
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още