Възможно е ваучерната схема за листване на малки компании на БФБ да тръгне преди края на годината, заяви пред БНТ зам.-министърът на икономиката Александър Манолев. Той припомни, че целта е малки, средни и микрокомпании да бъдат стимулирани, като се покрият разходите им за първично публично предлагане с ваучери от 20 до 50 хил. лева. Тези средства ще дойдат от оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“.
Зам.-министърът припомни, че по програмата са заделени 2,4 млрд. лв. за българския бизнес, като са сключени договори за 1,4 млрд. лв., или 65% от бюджета на програмата. Изплатени са около 0,5 млрд. лв., което, по негови изчисления, показва, че на ден се изплащат по 500 хил. лв.
Близо 3 хил. компании ще бъдат подкрепени с 400 млн. лв. по програмата през 2018 г. Заложена е и още една ваучерна схема - за закупуване на продукти, които да подобрят дигитализацията на компаниите.
България отбелязва 14% ръст на износа за първите 9 месеца на 2017 г., заяви още Манолев. По думите му по този ръст страната се нарежда на пето място в Европа. От страните в ЕС България има най-голям износ към Германия и в частност към провинция Бавария, а извън ЕС най-голям търговски партньор е Турция.
Увеличават се инвестициите във високотехнологични производства и услугите, базирани на ефективност и знания.
Манолев припомни и прогнозата, че икономическият ръст тази година ще надмине 4%.


Почти 19 години работа за собствен дом: Къде в Европа жилищата са най-недостъпни?
Кои са най-опасните храни на крак през лятото
Стоянович: Храним се по начина, по който мислим - с отпадъци
Рекордните жеги в Европа водят до ръст на животозастрашаващите спешни случаи
Калфин: Бюджетът не носи изненади, плащаме цената на години безотговорно управление
Информация от анализатор е била пропусната при удара на САЩ по училище в Иран
Световното първенство и глобализацията печелят от играчите от диаспората
Екстремните жеги се превръщат в по-голяма заплаха за храните от войната
Си Дзинпин притиска Япония с ограничаване на износа на важни суровини
Европа избегна криза с авиационно гориво преди летния туристически сезон
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Toyota превръща „стария“ RAV4 в офроудър
Citroën превърна C3 Aircross в подводница на колела
Изненада: Ford оглави класация за качество
Китайските производители отнеха големия коз на японците
1430 за загинали, над 50 000 са в неизвестност след земетресенията във Венецуела
Димитър Манолов: Това е бюджет на инерцията
Николай Василев към властта: Некадърност, страх и мързел! Изхвърлете този бюджет
7 знака, че живеете в „тих развод“
Нощни акции срещу шума в София, ще проверяват обекти след 23:00 часа