Продажбите на нови жилища в САЩ са нараснали през май благодарение на подкрепата на западните и южните щати. С това те прекъснаха спадовете си в последните месеци, докато жилищният пазар се нагажда към растящите лихви по ипотечните кредити и все още високите цени, пише Bloomberg.
Покупките на нови еднофамилни жилища са нараснали с 10,7% до годишен темп от 696 хил., първо увеличение тази година, показват данни на правителството. Цифрите за април бяха ревизирани към повишение до 629 хил. единици.
Средната прогноза на икономисти, участвали в допитване на Bloomberg, беше за 590 хил. единици.
Докато растящите опасения за достъпността ограничават търсенето от началото на годината, много американци все още имат желание и възможности за закупуване на жилища. Ускоряването на продажбите може да отразява и желанието на някои купувачи да се възползват от лихвите по ипотечните кредити в очакване те да станат още по-високи.
По-рано този месец средната лихва по 30-годишните кредити регистрира най-големия си седмичен ръст от 80-те години на миналия век. Оттогава тя продължава да расте.
Данните за продажбите на нови жилища на Бюрото за преброяване на населението и Агенцията за жилища и градско развитие показват, че средната продажна цена на новите жилища е нараснала с 15% на годишна база до 440 хил. долара.
При запазване на сегашния темп на продажбите ще са необходими 7,7 месеца за изчерпване на предлагането на нови домове. За сравнение, предишния месец бяха необходими 8,3 месеца и 5,4 месеца година по-рано. Само 8% от домовете за продажба през май са били завършени.
Нагласите се влошават
Отделен доклад от миналата седмица показа, че нагласите на американските компании за жилищно строителство да достигнали двегодишно дъно през юни, шести пореден спад, тъй като ускоряващата се инфлация и по-високите лихви по ипотеките натежават на търсенето.
По-рано тази седмица Стюарт Милър, изпълнителен председател на компанията за жилищно строителство Lennar Corp., посочи, че жилищният пазар се е охладил в отговор на действията на Фед. Въпреки това „търсенето остава относително силно“, допълни той.
„Търсенето остава ограничено в страната. Ясно е, че производството трябва да навакса спрямо растящия брой на домакинствата, тъй като строителството на жилища в последните десет години изостава е по-малко спрямо предходните десетилетия с цели 5 млн. жилища“, допълни той.
Броят на продадените жилища през май, чието строителство все още не е започнало, е нараснал спрямо предишния месец до 190 хил., най-високото ниво от началото на годината, сочат данните.
Продажбите са нараснали с над 39% в западните щати и с почти 13% в южните. Покупките са намалели в североизточните щати и Средния запад.
Покупките на нови жилища съставляват около 10% от пазара и се вземат предвид при подписване на договорите. Те се считат за по-навременен барометър от покупките на стари жилища, които се броят при финализирането на договорите.
Продажбите на съществуващи жилища намаляха за четвърти месец, като достигнаха най-ниското си ниво от две години, показаха данни по-рано тази седмица.


Какво ще бъде времето в четвъртък?
Предвиждат основни ремонти на пет пешеходни и един автомобилен подлез във Варна
Българският бизнес е сред най-слабо задлъжнелите в ЕС
НСИ: През юни е отчетена дефлация от 0,9%
В Шумен арестуваха четирима за домашно насилие и заплахи за убийство
AI бумът тласка ASML към рекордни продажби и разширяване на производството
Тръмп каза, че ще прави много сделки с Ирак тази година
Тръмп се отказа от таксата от 20% за Ормуз
OpenAI разработва първото си устройство - преносим AI говорител без дисплей
Обсадата на Търговския регистър застрашава и българските стартъпи
Mazda патентова интересна нова технология за хибриди
Първото Audi RS Q5 в историята излезе на пътя
Тол камерите вече ще ни снимат и за моментна скорост
Проблем: Автономните коли блокират линейки и пожарни
Нов двигател на метанол премахва ограниченията на Евро 7
Тръмп е осъществил над 21 000 борсови сделки за година
Защо Тръмп нападна Иран – страхува се, държат го с нещо?
Край на полетите: Qatar Airways прекратява линията до София
ГЕРБ ще подкрепи всички мерки срещу войната по пътищата
Наквасен с 3,59 промила: Шофьорът, който катастрофира в центъра на София