Силният ръст на доставките на петрол от държавите извън Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) оказва голям натиск върху картела и нейните съюзници да действат и да вземат правилното решение за себе си и за все още "много крехката" глобална икономика, заяви ръководителят на Международната агенция по енергетика (МАЕ) Фатих Бирол в интервю за Ройтерс.
ОПЕК и нейните съюзници, известни като ОПЕК+, се срещат във Виена следващата седмица, за да обсъдят състоянието на глобалния пазар на петрол и съдбата на тяхната сделка за намаляване на производството. Срещата ще се проведе в момент, когато растежът на глобалното търсене на петрол се забавя през тази година на фона на отслабването на икономическия ръст и продължаващия търговски спор между двете най-големи икономики в света, САЩ и Китай, пише Цветана Параскова за Oilprice.
Очаква се на срещата във Виена да се реши как групата ще продължи със съкращенията, които за момента са в сила до март 2020 г. Пазарът очаква ОПЕК+ да излезе с решение следващата седмица - или да намали размера на съкращенията, или да го увеличи, в противен случай анализаторите очакват разпродажба на петролните пазари.
Прогнозите показват, че през следващата година ръстът на търсенето на петрол ще нарасне с по-нисък темп на растеж спрямо тази година, но при предлагането на петрол от производители, които не са част от коалицията OPEC +, като САЩ, Бразилия и Норвегия, се очаква по-бърз растеж от нарастването на търсенето, с което компенсира усилията на картела и неговите съюзници за възстановяване на баланса на пазара.
„На пазара ще има много петрол. Надявам се, че те ще вземат правилното решение за себе си и за световната икономика, която все още е много крехка, “заяви по-рано днес Бирол.
Ръководителят призна, че растежът на петролните доставки на САЩ ще се забави, но въпреки това американската петролна индустрия ще продължи да изпомпва повече петрол, отколкото в предишните години.
МЕА очаква страните, които не са членки на ОПЕК, да добавят още 2,3 млн. барела на ден към пазарите през 2020 г., докато растежът на търсенето на петрол в световен мащаб се очаква да бъде 1,2 млн. барела дневно.


Бръшлянът масово убива дървета във варненските паркове
Мъск зове: Европейският съюз да бъде премахнат!
Благомир Коцев даде първо интервю след ареста (ВИДЕО)
Евакуираха с вертолет трима от бедстващите моряци край Ахтопол
Кубратската „Коледна топлина“ организира детско парти в клиника във Варна
Бъдещето на AI звучи като ехо от миналото на железниците в Дивия Запад
Три години и 1 млн. долара приходи по-късно българската Team-GPT вече е Juma
Джей Ло се завръща в бившия СССР, след като Путин прогони звездите от Москва
Не можем да очакваме автоматични позитивни ефекти от еврозоната без усилия
Настоящият модел на поддържане на дефицити и дългове е към своя край
Ландо Норис е новият шампион във Формула 1
Кризата във VW зачеркна два основни модела
Десетте ветерана на европейските пазари
Кои китайски марки ще изчезнат от Eвропа?
Kia показа дизайна на бъдещето си
Знаци, че той не ви харесва
Според първите екзитполове Чиприан Чуку ще е кмет на Букурещ
4 типа мъже, на които не може да вярвате
преди 6 години САЩ достигна производство на ден 12,800 милиона барела, прати ОПЕК+ на кино и осигури евтин петрол на целия свят.https://***.eia.gov/dnav/pet/hist/LeafHandler.ashx?n=PET&s=WCRFPUS2&f=W отговор Сигнализирай за неуместен коментар