Останалата без пари Гърция ще ореже заплащането на изпълнителните директори на фонда за спасение на банки с 40%, тъй като размерът на техните възнаграждения е „провокация“ във времена на строги икономии навсякъде по света, съобщава Министерството на финансите на страната, цитирано от Ройтерс.
Гръцкият стабилизационен фонд (Hellenic Financial Stability Fund, или HFSF), финансиран от помощния пакет за страната, е спасителният фонд, който рекапитализира големите гръцки банки и покри разходите по затварянето на други, окачествени като нежизнеспособни.
„Министърът (на финансите Янис Варуфакис – бел. ред.) разбира, че позициите с големи отговорности трябва да бъдат възнаграждавани подобаващо, но заплатите в HFSF са провокация за гръцкото общество, когато доходите в публичния и частния сектор се свиха“, гласи становище на гръцкото финансово министерство.
С този ход ведомството ще спести над 300 000 евро годишно. Като цяло Гърция предприе редица еднократни мерки, с които да спести разходи на фона на ограничената ликвидност.
Намаляването на заплащането трябва да получи одобрението на кредиторите на страната, а Варуфакис информира ръководителя на работната група на заместник-финансовите министри на еврозоната Томас Вайзер, като не очаква възражения, поясняват от Министерството на финансите.
В момента HFSF си търси нови председател на Борда на директорите и главен изпълнителен директор, след като Христос Склавунис и Анастасия Сакелароу напуснаха тези постове по-рано този месец.
Годишната заплата на изпълнителния директор на HFSF в момента е 215 000 евро, а председателят на Борда взима 175 000 годишно, коментира представител на Фонда.
Всичко за дълговете на Гърция четете тук


Ето кой е спортист на Варна за ноември
Митов за полицай на годината: Днес поощряваме най-добрите от добрите
Задържаха 82-годишен мъж за кражба от варненско село
"Възраждане"-Варна: Енергията от протестите трябва да се трансформира в избирателна активност
ПП-ДБ искат да свалят охраната на депутатите и изцяло машинно гласуване
AI няма да замени трейдърите, но те трябва да се адаптират към новостите
Кр. Йорданов: Общият наратив за AI е верен, но акциите трябва да се селектират
Тейлър: Великобритания търси опита на американските VC
Тейлър: Великобритания е много силна в AI, финтех
Малко е трудно да се строят центрове за данни
Jeep Wrangler получи специална версия
Как Tesla печели невидимата война срещу шума
Пет коли, в които да инвестирате догодина
Land Rover пуска Defender в чест на Уинстън Чърчил
Изкуствен интелект направи кола от две скици
Времето във вторник: Слънце, мъгли и температури до 12°
Стачка: Възможни са забавяне или отмяна на полети за Италия на 17 декември
Любомир Дацов: По-разумно би било да се изтегли бюджетът за догодина
Social Art Media предлага управление на Google Ads реклами
Червен пуловер за празниците – 6 стилни идеи за комбинации с него
преди 10 години Остави го арменеца. Банката която управлява е частна и може да му плащат каквато заплата си искат.. Вземи погледни държавния служител Искров който взима 90 000 лв./месечно или 46 000 евро което по централния курс прави 552 000 евро годишен доход. Сега вече сравнявай годишната заплата на изпълнителния директор на гръцкия стабилизационен фонд на банките която в момента е 215 000 евро и това което получава шена на БНБ ;) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години 300 000 евро годишно била огромна сума ли? Че тук в България един човек с името Левон Хампарцуцумян взема по 100 000 лева месечно! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Ама ти май пак не си прочел статията. Не става дума за възнаграждение, а че ще бъдат спестени 300 000 евро годишно. Възнагражденията са по-малки. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години 300 000 евро годишно са смешно малко възнаграждение като се има предвид стойността на средствата, за които се грижат тези хора.Хубаво, ще орежат възнагражденията им и познайте после какво ще се случи с управлението на стабилизационния фонд. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години 300 000 евро годишно? Че то това огромна сума. Много ще зарадва кредиторите и ще взриви световните борси. Да не сте объркали пак нещо с нулите. отговор Сигнализирай за неуместен коментар