Бившият президент на Бразилия Луиш Инасио Лула да Силва ще бъде съден по обвинения в корупция и пране на пари, съобщи федералният съдия Сержио Моро, цитиран от AP.
Моро каза, че има достатъчно доказателства за започване на съдебен процес срещу Лула, съпругата му и още шест души във връзка с корупционния скандал с държавната петролна компания Petrobras, предава БТА.
Прокуратурата определи Силва като "главнокомандващ" на схемата, по която са получени подкупи за милиони долари в замяна на раздути обществени поръчки от компанията.
Решението на съдията беше очаквано, след като прокуратурата повдигна миналата седмица обвинения срещу Лула да Силва.
Моро каза, че според прокуратурата строителната компания ОАС е платила на Лула да Силва подкуп в размер на 3,7 млн. реала (1,11 млн. щатски долара), за да се сдобие с договор за обществена поръчка.
"Фактите и доказателствата за мен са достатъчни, за да приема обвинението", каза Моро в съобщение до медиите. "Както се твърди, Лула да Силва е получил облаги от фирмата ОАС. Според обвинението той е знаел за участието й в престъпната схема, която е навредила на Petrobras ", допълва той.
Лула да Силва определи като "фарс" и "пиротехнически спектакъл" обвиненията срещу себе си, предаде Франс прес. "Тъжен съм, защото току-що научих, че съдия Сержио Моро е приел обвиненията срещу мен, въпреки че това е фарс, огромна лъжа, голям пиротехнически спектакъл", каза той.


ВМС прие тържествено новия патрулен кораб "Храбри" във Варна
Евакуираните моряци от танкера „Кайрос” са предадени на Гранична полиция във Варна
Ватерполният „Комодор” с победа и минимална загуба в столицата
Четири български победи и шест нокаута белязаха SENSHI 29
Ново гранично напрежение заплашва мира Тайла
ООН търси 33 млрд. долара за хуманитарни мисии на фона на свито финансиране
Китайски изтребители прихванаха японски край Окинава
Зеленски е в Лондон за мирните преговори
Rheinmetall очаква високо търсене в следващите 10-15г, част 2
10 коли, които бяха близко до съвършенството
Завръщането на Toyota MR2 е все по-близо
Отстъпки от над 100 000 долара показват, че богатите не искат електромобили
Знаете ли какво крие BMW X5 (E53) в резервната си гума?
Новият Mercedes-Benz GLB получи радикален дизайн и технологии
Шофьор почина в кабината на камиона си на ГКПП „Капитан Андреево“
Как да разпознаем новини, генерирани с изкуствен интелект?
Министър Атанас Запрянов посрещна новия патрулен кораб “Храбри” СНИМКИ
Арас-Текстил – традиция, отговорност и иновации в България