Емитентите от развиващите се пазари са изложени на все по-голяма валутна волатилност, тъй като позволяват на заеми в долари да задминат техните буфери или резерви, заяви Банката за международни разплащания (БМР, Bank for International Settlements, BIS), цитирана от Bloomberg.
Компаниите в развиващите се пазари, включително държавните, са натрупали дългове за 3,2 трлн. долара, заяви базираната в Базел банка в годишен доклад, публикуван в неделя.
„В много случаи нарастващият дълг в чужда валута не съвпада с валутните активи и приходи“, сочи докладът на BIS, която представлява глобален форум на 60 централни банки. „Има голям риск възходите и спадовете на капиталовите потоци да доведат до големи промени в обменните курсове“.
Твърде голямата зависимост от международните инвеститори излага развиващите се икономики на бързи промени в настроенията и валутните пазари. Templeton Global Bond Fund, един от най-големите в света инвеститори на развиващите се пазари, ограничи сериозно участието си в Полша през първата половина на годината, като намали собствеността си във фонд на стойност 44 млрд. долара до 3,6% към края на юни от 7,4% към края на третото тримесечие на 2015 г. Банките, които кредитират развиващите се пазари освен това преоценят разпределените суми, когато обезценяването на местната валута създава по-големи дългове, твърди BIS.
В развиващите се икономики, които формират около 80% от растежа на глобалната търговия и производство от 2008 г. насам, съотношението на дълга в долари към износа е нараснал през периода до 49% в края на миналата година от 30%. Задълженията в долари също са нараснали спрямо общия размер на официални валутни резерви, казва BIS.


2 години и 8 месеца затвор за варненка, държала три вида наркотици
ВМС прие тържествено новия патрулен кораб "Храбри" във Варна
Евакуираните моряци от танкера „Кайрос” са предадени на Гранична полиция във Варна
Ватерполният „Комодор” с победа и минимална загуба в столицата
Ново гранично напрежение заплашва мира Тайла
ООН търси 33 млрд. долара за хуманитарни мисии на фона на свито финансиране
Китайски изтребители прихванаха японски край Окинава
Зеленски е в Лондон за мирните преговори
Rheinmetall очаква високо търсене в следващите 10-15г, част 2
10 коли, които бяха близко до съвършенството
Завръщането на Toyota MR2 е все по-близо
Отстъпки от над 100 000 долара показват, че богатите не искат електромобили
Знаете ли какво крие BMW X5 (E53) в резервната си гума?
Новият Mercedes-Benz GLB получи радикален дизайн и технологии
Аналена Бербок: Украйна не трябва да отстъпва територия
Българите искат по-активен живот, но не се движат достатъчно
Шофьор почина в кабината на камиона си на ГКПП „Капитан Андреево“
Как да разпознаем новини, генерирани с изкуствен интелект?
Министър Атанас Запрянов посрещна новия патрулен кораб “Храбри” СНИМКИ