Председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер прикани днес Турция да зачита демократическите ценности, ако желае някой ден да стане членка на ЕС, предаде Франс прес. Агенцията припомня, че предния ден турският президент се произнесе много сурово за пучистите.
"Година след опита за пуч Европа все още протяга ръка на Турция“, пише обаче Юнкер в статия, публикувана в неделния брой на германския в. "Билд". Преговорите за влизане на Турция в ЕС вече от години са в мъртва точка, пояснява АФП.
В замяна обаче е необходимо "Турция ясно да демонстрира воля да бъде европейска държава и решително да вземе присърце основните европейски ценности", добавя Юнкер, чиито служби са натоварени да преговарят с Турция за членство, предаде БТА.
"Един Съюз на правата на човека, свободата на печата и правовата държава е несъвместим примерно с поставяне под стража в изолация за месеци на журналисти, без да им се повдигат обвинения", добавя председателят на ЕК - по-специално във връзка със случая на Дениз Юджел, журналист с германско и турско гражданство, обвиняван от Анкара, че подкрепял "тероризма".
Юджел - кореспондент на германския в. "Велт", не е обвинен официално, посочва ТАСС. Юнкер споменава и дискусиите за връщане на смъртното наказание в Турция. Ако това стане, вратата към членство в ЕС "ще бъде окончателно хлопната", се казва в статията.
Вчера турският президент Реджеп Тайип Ердоган отбеляза първата годишнина от осуетения опит за държавен преврат на 15 юли м. г., като обеща "да откъсне главите на предателите", напомня АФП. Ердоган увери, че ще възстанови смъртното наказание в Турция, ако парламентът приеме такъв закон.
По време на неуспешния пуч загинаха 249 души, освен заговорниците, а над 2000 бяха ранени. Турските власти задържаха над 100 000 души, заподозрени, че поддържат връзки с проповедника Фетхуллах Гюлен, смятан от Анкара за основен организатор на опита за преврат.
Близо 60 000 от задържаните по-късно бяха освободени, но повече от 50 000 все още са под полицейски надзор, допълва ТАСС.


Четири български победи и шест нокаута белязаха SENSHI 29
Арестуваха двама заради 30 литра ракия в Добрич
Ексклузивен бонус код и топ милиардерите в гейм индустрията
Тръмп: Зеленски не е готов да подпише мирното ни предложение
Българската велоиндустрия: Между китайската зависимост и електрическото бъдеще
Високият акциз на цигарите е от полза за здравето, семейния бюджет и икономиката
Тръмп е разочарован от реакцията на Зеленски към плана Белият дом за мир
Афишът на Уолстрийт: „BATMMAAN се завръща“ vs. „Великолепната седморка“
Тайландски удари с F-16 разклащат мирния план на Тръмп в Камбоджа
Завръщането на Toyota MR2 е все по-близо
Отстъпки от над 100 000 долара показват, че богатите не искат електромобили
Знаете ли какво крие BMW X5 (E53) в резервната си гума?
Новият Mercedes-Benz GLB получи радикален дизайн и технологии
Как да използваме Google Maps без интернет
Росен Петров с още 90 истории от българското минало в новата си книга
Самолет се “подхлъзна” и излезе от пътеката за рулиране в Истанбул ВИДЕО
Каскада или катастрофа: Кола се завря под джип, повдигна го ВИДЕО
Четири български победи и шест нокаута белязаха SENSHI 29
преди 8 години както виждаш глyпакo, ЕС няма проблем и със смъртно наказание в *** ! ...може би защото и двете не искат да влизат в ЕС ... кога ще почнете да мисите, а ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години ходил ли си някога с щатите? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Защо европа има проблем с турското смъртно наказание, а няма проблем с краварското смъртно наказание отговор Сигнализирай за неуместен коментар