Договор за 6,2 млн. лв. за довършване на водния цикъл на Тервел подписаха министърът на околната среда и водите Ивелина Василева и кметът на града Живко Георгиев. Със средствата по оперативна програма „Околна среда“ 2014-2020 ще се реконструира пречистватeлната станция. Размерът на безвъзмездната финансова помощ е близо 5 млн. лв., съобщи екоминистерството.
Проектът започна в предишния програмен период и 10,7 млн. лв. са вече инвестирани във ВиК мрежата на града, но изграждането на пречиствателната станция е било забавено заради дългите тръжни процедури и липсата на достатъчно мобилизация.
Междувременно МОСВ получи разрешение от ЕК да продължи проекта и сега той ще бъда приключен със средства от новия програмен период.
Ако това не беше договорено, вече инвестираните средства трябваше да бъдат върнати в бюджета на ЕК, което щеше да има тежки последици за общината, коментира министърът.
Проектът за реконструкция на пречиствателната станция и ВиК мрежа на Тервел започна в края на 2011 г. Общият размер на инвестицията за целия проект е 16,9 млн. лв. До момента е изградена и рехабилитирана близо 17 км ВиК мрежа.
Ефектът от новите водопроводи е вече налице. В обновените участъци с дължина 7,6 км има рязък спад на авариите и намаляване на загубите на питейна вода. Модернизираната пречиствателна станция ще обслужва над 10 хил. души.
Седем са проектите, изпълнени успешно по ОПОС от предишния програмен период в област Добрич. Инвестициите се изчисляват на 64 млн. лв., отчита екоминистерството.


2 години и 8 месеца затвор за варненка, държала три вида наркотици
ВМС прие тържествено новия патрулен кораб "Храбри" във Варна
Евакуираните моряци от танкера „Кайрос” са предадени на Гранична полиция във Варна
Ватерполният „Комодор” с победа и минимална загуба в столицата
Ново гранично напрежение заплашва мира Тайла
ООН търси 33 млрд. долара за хуманитарни мисии на фона на свито финансиране
Китайски изтребители прихванаха японски край Окинава
Зеленски е в Лондон за мирните преговори
Rheinmetall очаква високо търсене в следващите 10-15г, част 2
10 коли, които бяха близко до съвършенството
Завръщането на Toyota MR2 е все по-близо
Отстъпки от над 100 000 долара показват, че богатите не искат електромобили
Знаете ли какво крие BMW X5 (E53) в резервната си гума?
Новият Mercedes-Benz GLB получи радикален дизайн и технологии
Аналена Бербок: Украйна не трябва да отстъпва територия
Българите искат по-активен живот, но не се движат достатъчно
Шофьор почина в кабината на камиона си на ГКПП „Капитан Андреево“
Как да разпознаем новини, генерирани с изкуствен интелект?
Министър Атанас Запрянов посрещна новия патрулен кораб “Храбри” СНИМКИ