От 1 април хоспитализациите и дехоспитализациите на всички здравноосигурени граждани ще бъдат в единна регистрационна система, съобщават от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК).
За целта при приема и напускането на лечебното заведение пациентите ще трябва да представят на регистратурата свой български личен документ. За такъв документ ще се зачита както лична карта, така и временни удостоверения, издадени от МВР при загуба на лична карта, паспорт, моряшки паспорт, удостоверение за пребиваване на граждани на ЕС, карта за постоянно пребиваващ в България чужденец, разрешение за пребиваване, личен /зелен/ паспорт от стар тип.
Деца под 14-годишна възраст ще се приемат в лечебните заведения с документ на придружител/настойник, като данните им се вписват ръчно в Регистрационната система.
Медицинските дейности, отчетени за пациенти, за които няма записи в регистрационната система, няма да бъдат заплащани от здравния фонд.
Регистрационната система ще позволи прозрачност и повишен контрол върху целесъобразното използване на средствата от здравноосигурителните вноски на всеки гражданин, допълват от Здравната каса.
Системата е разработена по поръчка на НЗОК. Въвеждането й е договорено между Националната здравноосигурителна каса и Българския лекарски съюз (БЛС) с Националния рамков договор (НРД) 2015 за медицински дейности.
Целта е да бъде повишен контролът над хоспитализациите и да се избегнат злоупотреби. Контролът при прием и изписване на пациенти в болниците ще бъде отчитан едновременно, както в болничното заведение, така и в НЗОК във времето, когато те реално се случват.


2 години и 8 месеца затвор за варненка, държала три вида наркотици
ВМС прие тържествено новия патрулен кораб "Храбри" във Варна
Евакуираните моряци от танкера „Кайрос” са предадени на Гранична полиция във Варна
Ватерполният „Комодор” с победа и минимална загуба в столицата
Ново гранично напрежение заплашва мира Тайла
ООН търси 33 млрд. долара за хуманитарни мисии на фона на свито финансиране
Китайски изтребители прихванаха японски край Окинава
Зеленски е в Лондон за мирните преговори
Rheinmetall очаква високо търсене в следващите 10-15г, част 2
10 коли, които бяха близко до съвършенството
Завръщането на Toyota MR2 е все по-близо
Отстъпки от над 100 000 долара показват, че богатите не искат електромобили
Знаете ли какво крие BMW X5 (E53) в резервната си гума?
Новият Mercedes-Benz GLB получи радикален дизайн и технологии
Как да се предпазим от фалшиви оферти и промоции за Коледа и Нова година?
Аналена Бербок: Украйна не трябва да отстъпва територия
Българите искат по-активен живот, но не се движат достатъчно
Шофьор почина в кабината на камиона си на ГКПП „Капитан Андреево“
Как да разпознаем новини, генерирани с изкуствен интелект?
преди 10 години Нали искахме да настигнем американците, е, честито! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Абе Москов бе, спри са излагаш! Значи като докарат някого на части в Пирогов, първо дава личната карта и после постъпва. А иначе злоупотреби .. те апендикса си го махат, ако че нема нужда. Така че с тая система ше им фанеш... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Абе Москов бе, спри са излагаш! Зна отговор Сигнализирай за неуместен коментар