Динамиката на пазара на недвижими имоти в Европа ще се промени значително следващата година, като е възможно Великобритания ще бъде големият губещ, казват от френската компания Pierre & Vacances (P&V) Group.
От 1 януари 2010 г. компании, които управляват инвестиционни фондове в Нормандските острови в Ламанша, остров Ман и Британските Вирджински острови, ще могат да инвестират във френски имоти, без да трябва да плащат годишния френски данък от 3% върху пазарната им стойност. Предлолага се, че това значително ще промени потока на капиталите на някои пазари на имоти в Европа.
В очакване на отпадане на данъка от P&V смятат, че средства, които иначе биха отишли на британския пазар, вече се пренасочват за предстоящи инвестиции в имоти във Франция.
Френските имоти ще допринесат за диверсификация на портфейлите, а освен това има широко разнообразие от имоти като например алпийски курорти или лозови масиви, които вероятно ще привлекат офшорните инвеститори.
P&V Group е публична компания за строителство и управление на туристически имоти. От компанията отчитат рязко увеличение на запитванията от трите офшорни територии от началото на годината, което тълкуват като подготовка за инвестиции след отпадането на данъка.
„Тази привидно малко данъчна промяна вече е голяма новина в инвестиционната общност, като много частни и корпоративни инвеститори се свързаха с нас предварително“, коментира пред homesoverseas.co.uk Ник Лийч, директор на Pierre & Vacances Property Investments за Великобритания и Ирландия. „Изведнъж отпада голяма причина да не се инвестира във Франция“.
Очакванията и на други експерти са за положително влияние върху пазара на имоти във Франция и отрицателно за британския пазар.
„От Нова година фондове от коронните владения на Великобритания ще могат за първи път да навлязат без пречки във Франция. Засега предстоящата промяна остава почти незабелязана, но дори преди влизането й в сила вече започна да променя инвеститорските настроения. Вече сме в процес на сключване на няколко договора за инвеститори от островите за скъпи имоти във Франция“, коментира Дейвид Андерсън, данъчен консултант в базираната в Лондон Sykes Anderson Solicitors.


Тръмп призова за пълно прекратяване на огъня между Хизбула и Израел
64-и турнир по ориентиране за Купа „Варненско лято 2026“
Чехия и Южна Африка със "самоубийствено" реми на Мондиала
Хванаха за ден 38 шофьори с алкохол или наркотици
Варненски ученик e сред златните медалисти на европейската олимпиада по физика
Поабо: Технологичен суверенитет не означава затваряне
Поабо от Alice & Bob: Трябва да притежаваме технологиите си
Qantas: Клиентите са склонни да платят за нонстоп полети
Qantas: Забелязваме търсене на ултрадълги полети
Любимите книги на Илон Мъск
Китайската премиум марка XРeng стъпи официално в България
7 забравени коли от 90-те, които все още са много яки
Електрическият Taycan получи виртуални скорости и... оборотомер
Dacia показа ново поколение на електромобила си
Audi пусна прощална версия на флагмана A8
Сватбата на Тейлър Суифт няма да е чак толкова грандиозна
Охлаждането на имотния пазар в България вече е факт
Четири обвинения са повдигнати на мъжа, опитал да отвлече кола с дете в София
Костадинов за възможното вето на руските санкции: Радев излезе с героично изказване