IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

До месец започва добивът на природен газ от Галата

00:10 | 30.01.04 г.
Автор - снимка
Създател
До месец започва добивът на природен газ от Галата
Количествата ще задоволяват 12% от годишното потребление на страната

От февруари британската компания Петреко пуска в експлоатация находището на природен газ край Галата, съобщи Христо Казанджиев, началник на дирекция Енергийни ресурси в министерството на енергетиката.

От Галата ще се добива около 400 млн. куб. м природен газ годишно, което е 12% от потреблението в страната. Изчислено е, че запасите в находището ще стигнат за 3-4 години, но наскоро английската компания Мелроуз ризорсис, която държи правата за проучване в района, съобщи, че е открила по-големи обеми.

Доказаните резерви в Галата вече се изчисляват на 1.841 млрд. куб. м, а по-ранните данни бяха за 1.388 млрд. куб. м. Засега интерес да изкупува местното гориво проявява само Булгаргаз. Петреко ще й продава на по-ниски цени от Газпром. Привилегированите потребители и газоразпределителните дружества имат право да купуват с директни договори на свободни цени от Петреко.

Привилегировани са дружества с годишна консумация на синьо гориво над 80 млн. куб. м без дългове към Булгаргаз. Потребителите ще плащат на Булгаргаз такса за пренос. Сключването на такива сделки ще постави начало на либерализацията на вътрешния пазар на природен газ.

С новия енергиен закон отпада монополът на Булгаргаз върху вноса и износа на синьо гориво, заяви Казанджиев. Засега от това може да се възползва само дъщерната на Газпром фирма Овергаз. Тя ще внася директно от Газпром за своите дъщерни дружества. Досега тя купуваше от Булгаргаз, каза Казанджиев.

Привилегированите потребители ще имат право да сключват договори за доставка на газ и с Овергаз, а държавната компания ще получава такса за пренос.

Енергийният закон забранява на новите потребители на Булгаргаз да изграждат отклонения към инсталациите си от съществуващи отклонения, съобщи Казанджиев.

Ако някой иска да се присъедини към преносната мрежа на Булгаргаз, това ще стане, ако си изгради свое отклонение. Причината е, че на много места има мрежи от отклонения и всяко е на различен собственик. Така консумацията на 10 частници се отчита от 1 уред, а клиентите често крадат газ един от друг. За да спрат споровете, новите клиенти ще си изграждат отклонение. Заварените случаи остават законни.
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 01:20 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още