Изданието пише за инфраструктурния проект на транспортното министерство, който включва магистрала от Пловдив до Турция, втори мост над Дунав към Румъния, доизграждане на пристанищата във Варна и Бургас и на българската железопътна мрежа, на обща стойност 2 млрд. евро.
Обемът на товарите, предимно превозвани с камиони, се увеличи с почти 30% през изминалата година и достигна почти 7 тона. Предвижда се търсенето на транспортните услуги на Балканите да се повиши със 7-10% годишно след присъединяването на България и Румъния към ЕС и поради напредването на Турция в преговорите за членство, допълва вестникът.
Пред FT министърът на транспорта и съобщенията Николай Василев споделя, че иска да превърне България в "предпочитаният маршрут" за транзитен транспорт във връзка с присъединяването към ЕС, което може да превърне страната ни в транспортен център в Югоизточна Европа.
Според вестника най-голямото ни постижение към момента е размразяването на проект за строежа на втори мост през р. Дунав, свързващ България и Румъния. Проектът свързва Видин в България с Калафат в Румъния и ще съкрати пътя до Централна Европа, като ще намали натоварването на другия мост, който е на изток по река Дунав.
Английското издание дава информация и за сключената през миналия месец сделка с португалско-български консорциум за изграждането на платена магистрала от Пловдив до турската граница, като допълва и стойността на договора за 720 млн. евро за срок от 35 години.
През 2006 г. пък започва изпълнение на проект за модернизиране и електрифициране на основната ж.п. линия от Пловдив до Свиленград до турската граница. Дунавското пристанище при гр. Лом също ще се модернизира, за да може да обработва контейнеровози, допълва FT в статията за българските транспортни проекти.
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.


Тръмп призова за пълно прекратяване на огъня между Хизбула и Израел
64-и турнир по ориентиране за Купа „Варненско лято 2026“
Чехия и Южна Африка със "самоубийствено" реми на Мондиала
Хванаха за ден 38 шофьори с алкохол или наркотици
Варненски ученик e сред златните медалисти на европейската олимпиада по физика
Поабо: Технологичен суверенитет не означава затваряне
Поабо от Alice & Bob: Трябва да притежаваме технологиите си
Qantas: Клиентите са склонни да платят за нонстоп полети
Qantas: Забелязваме търсене на ултрадълги полети
Любимите книги на Илон Мъск
Китайската премиум марка XРeng стъпи официално в България
7 забравени коли от 90-те, които все още са много яки
Електрическият Taycan получи виртуални скорости и... оборотомер
Dacia показа ново поколение на електромобила си
Audi пусна прощална версия на флагмана A8
Сватбата на Тейлър Суифт няма да е чак толкова грандиозна
Охлаждането на имотния пазар в България вече е факт
Четири обвинения са повдигнати на мъжа, опитал да отвлече кола с дете в София
Костадинов за възможното вето на руските санкции: Радев излезе с героично изказване