Церемония за отбелязване началото на строителството на подстанция “Слънчев бряг – запад” 110/20 кВ в курортен комплекс Слънчев бряг ще се състои на 12 октомври, съобщиха от Национална електрическа компания ЕАД.
Изграждането на подстанцията е началото на инвестиционна програма за разширяване на преносната мрежа с оглед да се отговори на повишаващия се ръст на потребление на електроенергия.
През последните години усиленото строителство на хотели, промишлени и жилищни сгради в черноморски регион, доведе до проблеми в електрозахранването и недостиг на мощности не само в големите, но и в по-малките населени места, допълват от компанията.
След провеждане на открита процедура по изискванията на Закона за обществените поръчки, за изграждане на подстанцията “под ключ” бе избрана фирма “АББ България” ЕООД. Проектът е на стойност около 4 мил. евро., като договорът е подписан на 29 юли и е стартиран на 25 август 2006 г. при срок за изпълнение от осем месеца.
Новата подстанция ще обезпечи електрозахранването на к.к. “Слънчев бряг”, както и ще стабилизира електроснабдяването и на гр. Несебър. Новопостроената подстанция ще бъде с възможности за управление без дежурен персонал, с цифрови системи за дистанционно управление, чрез оптически връзки, които ще се изградят по въздушна линия 110 кV до подстанция “Слънчев бряг”, а от там до териториално диспечерско управление “Юг”.
Тези оптически връзки са част от оптическия пръстен, по който ще бъдат свързани и останалите подстанции в района на гр. Бургас. Захранването на подстанцията ще стане чрез отклонения от действащия въздушна линия 110 кV “Емона”. Дължината на новия електропровод е с 4 км и е на стойност един милион лева.
Предстои изграждането на нова въздушна линия 110 кV от подстанция “Айтос” до подстанция “Слънчев бряг - запад”, реконструкция и разширение на подстанция “Айтос” и присъединяването й към подстанция “Карнобат” с нови два електропровода 110 кV.
През следващата година ще започне и разширение и рехабилитация на подстанция “Бургас-индустрия” 110/20 кV и присъединението на подстанция “Бургас-център“ на 110кV към нея. С това ще се осигури надеждно електрозахранване на целия район около гр. Бургас и гр. Несебър.
До края на годината ще стартира строителството на подстанции в района на гр. Созопол, курорт Пампорово, и реконструкция и разширение на подстанция “Златни пясъци”. През 2007 – 2008 г. ще започне изграждането на нови подстанции в районите гр. Разлог, гр. Ихтиман, южната част на гр. София, северната част на гр. Пловдив, а така също разширение на подстанция в гр. Банско.
Изграждането на тези подстанции ще бъде съпроводено и с разширение на преносната мрежа 110 кV, както в новостроящите се подстанции, така и във вече съществуващи. Проектите ще бъдат финансирани със собствени средства на НЕК ЕАД, както и с външни привлечени средства.


Задържаха мъж за излъчване на съобщение за радиоактивно замърсяване във Варна
Два протеста се очакват тази вечер в Триъгълника на властта
Тъжна вест! Почина Боян Радев
Хороскоп за 19 декември 2025
Виц на деня - 18 декември
Индустрията и климатични групи се обединиха срещу решението на Европа за ДВГ
Петролът поскъпва с фокус върху блокадата на Венецуела и руските санкции
Как китайският износ подкопава бъдещето на поколението Z в Азия
Изкуственият интелект захранва икономиката на Тръмп, но избирателите се тревожат
Ердоган моли Путин да си прибере С-400, за да спечели благоразположението на САЩ
Автономната система на Teslа спаси човек с инфаркт
Audi връща А4 – какво да очакваме
Автомобилите с най-добри аудио системи
Mercedes разкри подробности за китайския мотор в новия CLA
Как евтина тръба спестява сериозна сума от гориво
Задържаха варненец, пускал съобщение, имитиращо системата за ранно предупреждение
Земетресение с магнитуд 4 в морето край Дубровник
Детски психолог: Камерите не решават проблема, трябва да се изгради доверие
Производителят за кашата с арсен: БАБХ не познава регламента, умишлено ни дискредитират
Администрацията на Тръмп се подигра на Байдън