Спорът между президента на САЩ Доналд Тръмп и най-богатия човек в света Илон Мъск е най-горещата политическа драма в момента, но също така и спектакъл за Wall Street – подчертавайки рисковете за капиталовите пазари от големите акции, посочва Ройтерс.
Акциите на Tesla на Мъск поевтиняха с 14% в четвъртък. Въпреки лекото възстановяване в петък спадът повлече надолу някои от най-следваните индекси, които са силно повлияни от компаниите с най-голяма пазарна капитализация.
Понижението при Tesla от четвъртък например отговаряше за около половината от спада както на широкия индекс S&P 500, така и на технологичния Nasdaq 100, които за деня изтриха съответно 0,5% и 0,8%. В петък и двата измерителя изпратиха сесията с ръст от по над процент.
S&P 500 се приема като огледало за американския фондов пазар, докато Nasdaq 100 е основата на инструмента Invesco QQQ Trust, един от най-популярните борсово търгувани фондове (ETF).
„Това е широко притежавана акция“, коментира Робърт Павлик, старши портфолио мениджър на Dakota Wealth. „Когато тази известна компания, която представлява значителен дял от индекса, се разпродава, има цялостен ефект върху индекса, но има също и психологически ефект върху инвеститорите“, коментира той.
Поевтиняването на книжата на Tesla сочи риск, за който мнозина инвеститори отдавна предупреждават – за това индексите да се влияят прекалено силно от акциите на мегакомпании. Tesla е най-малката по пазарна капитализация от групата на технологичните гиганти и компаниите на растежа, известна като Великолепната седморка – които бяха основен двигател на ръстовете на индексите през 2023 г. и 2024 г. Групата има по-несигурна 2025 г., въпреки че в последно време представянето се подобрява.
Великолепната седморка, в която влизат имена като Apple, Microsoft и Nvidia, общо има тежест в S&P 500 от почти една трета.
Тежестта на водещи компании в индексите S&P 500 и Nasdaq 100. Графика: Ройтерс
„Ако сте инвеститор и притежавате S&P или Nasdaq 100… просто трябва да сте наясно, че имате голяма експозиция към много малка група от имена“, посочва Тод Сон, стратег на Strategas.
Поевтиняването на Tesla от четвъртък отне около 150 млрд. долара от пазарната ѝ капитализация, като тежестта ѝ в S&P 500 и Nasdaq 100 е съответно около 1,6% и 2,6%. След края на петъчната сесия капитализацията ѝ е в размер на 924,81 млрд. долара.
Акциите на компанията поевтиняват с около 37% от средата на декември насам – период, през който S&P 500 спадна с около процент, което означава, че влиянието ѝ върху индекса също намалява с времето.
Tesla има обаче шилокообхватно влияние върху борсово търгуваните фондове (ETF). Компанията има различно по размер присъствие в около 10% от всички около 4200 ETF-а, според информация на Сон. Сред тях са Consumer Discretionary Select Sector SPDR Fund, който потъна с 2,5% в четвъртък и Roundhill Magnificent Seven ETF, който изтри 2,6%.
„Много важно е да знаете холистично какво има във вашите ETF-и, защото много от тях се припокриват“, допълва още Сон.
В началото на сесията в понеделник акциите на Tesla направиха опит за възстановяване, след което се озоваха на червена територия.
преди 4 дни Га ядуа кифтета ни риваа. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 дни Като пак поевтинеят, пак ще купим, спокойно! Мачът е дълъг, след 5 - 10 години, живот и здраве, ще си говорим... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 дни по скоро показва какво гледат "инвеститорите" докато залагат!.. очевидно не гледат отчети! :D отговор Сигнализирай за неуместен коментар