Столична община тепърва ще установява собствениците на сградите от архитектурния комплекс Царските конюшни – това стана ясно от интервю на главния архитект на София арх. Здравко Здравков пред Нова телевизия.
В ранните часове в неделя покривът на една от сградите изгоря. Постройките са върху терен, който през 2016 г. бе скандално продаден, след което областният управител на София беше сменен.
На едната от сградите, които в миналото са обслужвали царския дворец, по първоначална информация собственикът е външно министерство и тя е перпендикулярна на ул. „Панайот Волов“. Втората сграда с изгорелия вчера покрив е успоредна на ул. „Панайот Волов“ и не са предоставени документи за собственост, обясни днес Здравков*.
„За съжаление, не мога да Ви кажа в момента кой е собственик“, каза и районният кмет на „Оборище“ Васил Цонев пред БНР.
Архитектурният комплекс е от национално значение и не е късно да бъде спасен, каза пред Нова телевизия зам.-кметът по култура в Столичната община Тодор Чобанов.
Запитан дали, ако тези сгради изгорят, на мястото ще може да се строи, Здравко Здравков поясни: "Това нямаше да помогне на собствениците, защото винаги в едно проектиране водещият е градоустройственият план. Този план през 2015 година е защитил терена".
В тази сграда могат да бъдат извършвани единствено консервационни и реставрационни дейности, каза той. „Винаги остава някакво съмнение, че тези пожари са умишлени, нашето желание е сградата да бъде възстановена в автентичния й вид“, заяви Здравков.
Той допълни, че собственикът, който закупи сградата от областната администрация, е искал да строи 12-етажна постройка, което му е отказано през май миналата година.
„Това е поредното унищожение на ценна сграда, което Министерството на културата допуска“, заяви пред БНР Борис Бонев от сдружението „Спаси София“, което иска оставката на министър Боил Банов.
„Само ще припомня Двойната къща, Тютюневите складове в Пловдив, пожара в кино „Ренесанс“ на площад „Възраждане“ в София“, изтъкна той. Той определи като несериозни твърденията, че не се знае кой е собственикът на сградите.
"Забавянето на статута на Царските конюшни, доколкото може да се говори за такова, е свързано с това, че там се водят дела за собственост", заяви пред Нова телевизия министърът на културата Боил Банов на фона на обвиненията, че ресорното министерство е забавило процедурата по определянето на сградата за паметник на културата.
"Ние трябва да сме готови така, че като вкараме утре документите по делото, те да не паднат в съда", изтъкна той, като добави, че е "бесен", откакто е научил за пожара. Той поясни, че сградата е защитена още през 2014 г., когато е дадено да се направи подробният градоустройствен план. Банов беше категоричен, че дори сградите да бъдат унищожени, на мястото им няма как да се разреши издигането на нови.
* От Столична община поясниха пред Investor.bg, че всъщност има грешка в регистъра и сградата не е на МВнР, а на МВР.


Тръмп се закани на Иран
Нетаняху обяви, че Николай Младенов ще бъде директор на Съвета за мир
Радостна новина! Капитанът на Черно море Тича стана татко
Варненски музеи спряха работа докато тече адаптацията към еврото
Стерио: Никоя страна няма юрисдикция в открито море
Когато ледът се топи: Какво ни казват полюсите за бъдещето на Земята?
Лъки от Anduril си плаща по $100 хиляди на година
Западните санкции и сривът на валутата предизвикват масови протести в Иран
Директорът на TDK за възможностите за смарт очилата, част 2
Rezvani показа новия си брутален Tank
Шефът на Poletar отново ще бъде главен дизайнер на Volvo
Гениално решение потиска въздушното съпротивление при колелата
Jeep премахна два хибрида от гамата си
Skoda залага основно на електричество през 2026
Лесен детокс на тялото след празниците
Извличат ДНК на Леонардо да Винчи от картините му
Зодиите с късмет в кариерата за 2026 г.
Голяма рядкост: Горила роди близнаци в природен парк в Конго