Италианският министър на икономиката Джовани Триа отрече информациите, че ще подава остава, след като вестниците писаха, че той е на ръба да напусне поста си на фона на преговорите с Брюксел по проектобюджета за догодина, предаде Ройтерс, цитиран от БТА.
На въпроса дали ще подава оставка Триа отговори, че оставка няма. Той отрече също така информацията на в. "Месаджеро", че е изпратил съобщение на дългогодишния си приятел и бивш министър Ренато Брунета, в което се оплаква, че ролята му непрекъснато е поставяна под въпрос от партийните лидери.
Спекулациите за евентуалното оттегляне на Триа се въртят, откакто правителството представи икономическите си очаквания, които са основа за бюджетния план догодина през септември.
Информации за напускането му се появиха отново тази седмица, след като преговорите с Брюксел за намаляване на заложения бюджетен дефицит достигнаха критична точка, като правителството цели да представи промените в проектобюджета пред Европейската комисия в сряда.
Брюксел не прие италианския бюджет за 2019 година с мотива, че той няма да намали огромния държавен дълг на страната до равнищата, изисквани от ЕС. Евросъюзът призова Рим да промени бюджета си, за да предотврати дисциплинарна процедура, която би довела до налагане на глоби.
Италия заявява, че проектобюджетът й в този вид, в който залага бюджетен дефицит от 2,4 процента през 2019 година спрямо 1,8 на сто за тази година, е необходим, за да съживи икономиката си.
70-годишният Триа, представител на академичните среди, който не принадлежи на нито една от управляващите партии, изглеждаше изключително изолиран вчера, когато не участва на среща с премиера и лидерите на управляващите партии за определяне на окончателните разходи по мерките, заложени в бюджета.
Днес два вестника писаха, че постът му е застрашен.
Антисистемното Движение "Пет звезди", една от двете управляващи партии, иска Триа да подаде оставка, обвинявайки го, че е отстъпил прекалено много в преговорите с Брюксел по бюджета, написа в."Стампа".
Лидерът на партията Луиджи ди Майо обаче днес отрече партията му да иска оставката на Триа.


"Възраждане"-Варна: Енергията от протестите трябва да се трансформира в избирателна активност
ПП-ДБ искат да свалят охраната на депутатите и изцяло машинно гласуване
Бой в месарски магазин във Варна заради... предреждане
Дрешки, играчки, храна - с какви подаръци зарадваха кученцата от приюта в Каменар?
Туристическият сезон във Варна е застрашен
Кр. Йорданов: Общият наратив за AI е верен, но акциите трябва да се селектират
Тейлър: Великобритания търси опита на американските VC
Тейлър: Великобритания е много силна в AI, финтех
Малко е трудно да се строят центрове за данни
Богати европейци ще могат да вземат заеми срещу луксозни автомобили
Как Tesla печели невидимата война срещу шума
Пет коли, в които да инвестирате догодина
Land Rover пуска Defender в чест на Уинстън Чърчил
Изкуствен интелект направи кола от две скици
Надеждно и по-евтино: производители отново променят подхода си
Мъж на 33 години от Кюстендил е починал в сауна
Леонардо ди Каприо разкри защо не иска да режисира филми
Трамвай и автобус се удариха на "Ситняково"
Политолози: Радев трябва само да се появи на бял кон