Съединените щати и Европейският съюз ще обявят съвместни усилия за предотвратяване „надпреварата за субсидии“, докато се борят да увеличат производството на полупроводници, обяви представител на администрацията на американския президент Джо Байдън, цитиран от Ройтерс.
Ходът ще бъде обявен на втората среща на Съвета за търговия и технологии САЩ-ЕС (TTC), която се провежда вчера (неделя) и понеделник в Париж.
По време на встъпителната конференция миналата година в Питсбърг съветът обеща да задълбочи трансатлантическото сътрудничество за укрепване на веригите на доставки на чипове, ограничаване на непазарните търговски практики на Китай и предприемане на по-единен подход за регулиране на технологичените гиганти.
В петък преди срещата представителят на американската администрация сподели, че ще бъде обявен „трансатлантически подход към инвестициите в полупроводници, насочен към гарантиране сигурността на доставките“.
„И Вашингтон, и Брюксел искат да насърчат инвестициите в чипове и да го направят по координиран начин, а не просто да насърчат надпреварата за субсидии“, допълва източникът.
Продължаващият недостиг на чипове засегна производството в индустрията за автомобили и тази за електроника, принуждавайки някои компании да свият производството си. Но американското законодателство, което ще предостави на производителите на чипове 52 млрд. долара финансиране, все още не е прието от Конгреса.
Източникът твърди, че на срещата ще бъде обявена система за ранно предупреждение за откриване и справяне с прекъсванията във веригите на доставките. Самото събрание ще бъде водено от страна на САЩ от държавния секретар Антъни Блинкен, секретаря на Министерството на търговията Джина Раймондо и търговския представител на САЩ Катрин Тай.
Върховният представител на ЕС по търговията Валдис Домбровскис и еврокомисарят по антимонополните въпроси Маргрете Вестагер също ще участват, допълва представителят на администрацията.
Съветът също така ще обяви нова схема за сътрудничество, за която източникът твърди, че е предназначена за борба с дезинформацията онлайн, например неверни руски твърдения, свързани с нахлуването на Русия в Украйна. Москва нарича действията си в своята съседка „специална военна операция“.


Младежи, участвали в антиправителствените протести, създадоха инициатива "СТОП"
Мъж беше прегазен от три коли на АМ "Тракия"
Желязков: Очевидно е, че отиваме на избори
ЦСКА 1948 официално обяви звездата на Спартак
Варненецът Иван Иванов бе обявен за световен шампион в тениса
Проф. Спасов: България има нужда от малки модулни реактори за балансиращи мощности
Прекрояването на доктрината на САЩ за Латинска Америка е ужасна геополитика
Ziemba очаква AI да подкрепи търсенето на газ през 2026
Ziemba: Ситуацията около Венецуела ще се отрази на Русия, Иран
Ziemba: Следим предлагането на петрол и от Гвиана
Как евтина тръба спестява сериозна сума от гориво
Главният дизайнер на Mercedes напуска
Нова технология разпознава пияните шофьори зад волана
Отмяна на забраната на ДВГ – какво означава това за шофьорите?
Ford обяви промени в стратегията и отписа 20 милиарда долара
Как любимата поп звезда на Путин се превърна в "най-мразената жена в Русия“
Пламен Димитров: Индексацията на заплатите спрямо инфлацията ще бъде в рамките на 4–5%
Втора фронтова линия: Работниците на украинската електроцентрала извършват ремонти под руски атаки
Русия предприема отчаяна мярка, за да се бори с украинските дронове
Лавров: ЕС се опитва да подкопае усилията на Тръмп, като атакува руски активи