Уикендът дава известна глътка въздух на инвеститорите в биткойн. Цената на водещата криптовалута се повиши с 8% до 6,374,84 долара към 10,55 ч. българско време по данни на CoinDesk.
Въпреки ръста, който идва след срива на дигиталната валута под прага от 6 хил. долара миналата седмица за първи път от февруари насам, биткойнът е загубил около две трети от стойността си, след като достигна рекордното равнище от близо 20 хил. долара през декември.
Биткойн
Повишението бележи пауза в резкия спад на стойността на криптовалутата през по-голямата част от 2018 г. То следва ръста от над 1400 процента миналата година. Валутата на основата на P2P технология, проектирана да използва криптографията за контрол на създаването и трансфера на пари, се разви след световната финансова криза през 2008 г. и цената й беше едва 30 цента в края на 2010 г.
Макар че е трудно да се определи кои са катализаторите на спада на биткойн, спукването на спекулативен балон може би е основната причина за това на фона на нарастването на съмненията за жизнеността на виртуалната валута в дългосрочен план и за манипулации на цената.
Биткойн е „до голяма степен“ балон, каза в интервю за Bloomberg Television на 26 юни носителят на Нобелова награда за икономика Робърт Шилер, чиито предупреждения за дот-ком манията се оказаха точни. Повишението от миналата година „не беше рационална реакция“, допълни той.


Кои са седемте най-горещи дестинации в света за 2026-та?
Илон Мъск е първият човек в историята, чието нетно богатство надхвърля 600 млрд. долара
19-годишен българин е загинал на фронта в Украйна
Сушата предизвиква срутвания на земята и отромни дупки в Турция
Тръмп и глобалната „бролигархия“ — сливането на властта, парите и семейните интереси
Китай облекчава митата върху вноса на свинско месо от ЕС в окончателно решение
Европа отменя забраната за двигателите с вътрешно горене
Защо Chase на J.P. Morgan и дигиталните му съперници обожават Германия
„България Еър“ и Летище „Васил Левски“ – София посрещнаха 8-милионния пътник за 2025 година
Българският имотен пазар – добри, лоши и зли практики
Китайците нямат спиране – ще участват в 24 часа на Льо Ман
Трябва ли да се сменят и сензорите за следене на налягането с гумите
Световната автомобилна индустрия изпадна в дълбока криза
5 мита за SUV, които е време да изчезнат
Renault слага край на най-малко известната си марка
При атаки с дронове: 43 деца бяха убити в Судан
Шести блок на АЕЦ „Козлодуй” отново работи
Филип Киркоров е обявен за издирване в Украйна