Ръстът на продажбите на дребно в Австралия е достигнал рекордно равнище в последните три месеца на 2021 г., пише Bloomberg. Причина за повишението са били облекчените ограничителни мерки против коронавируса и традиционното пазаруване за коледните празници – комбинация, която се очаква да спомогне и за силното възстановяване на икономиката в края на миналата година.
Продажбите на дребно са се увеличили с 8,2 на сто през четвъртото тримесечие, докато икономистите очакваха 7,8% ръст. Показателят се е възстановил спрямо предходното тримесечие, когато е отчетен спад поради обявеното блокиране в двата най-населени щата на страната, съобщи Австралийската статистическа служба.
австрл
"Потребителите с ентусиазъм се върнаха към свободното пазаруване след края на затварянията, свързани с делта варианта на коронавируса“, каза директорът по икономическите тримесечни статистики в ABS Бен Джеймс. „Добре разгласените опасения за наличността на продуктите и за времето на доставките доведе до това, че потребителите изместиха своето коледно пазаруване по-рано“, допълни експертът.
Резултатът увеличава увереността на представителите на централната банка, че икономиката е напът към стабилно възстановяване от пандемичното свиване през третото тримесечие. Ръстът в потреблението е сред причините икономистите да смятат, че Австралийската централна банка ще повиши лихвите през втората половина на 2022 г.
Миналата седмица официалната статистика показа ръст на вноса в последното тримесечие, който би могъл да свие икономическия растеж на страната през периода.
Началото на тази година също би могло да се окаже предизвикателство за търговците. Ръстът в броя новозаразени с коронавирус, предизвикан от омикрон щама, поражда опасения сред потребителите. Това се отрази и в проучването на Australia & New Zealand Banking Group Ltd. за обявите за работа, които са намалели с 0,3% през януари. Въпреки това инвеститорите очакват, че наемането на работна ръка ще бъде силно. През декември безработицата в страна се сви до 4,2 на сто.
"Изглежда, че сега безработицата на равнище от 3% и много по-ниското ниво на заетите на половин работен ден ще се случат много по-рано. Това е една от причините да очакваме централната банка да започне да повишава лихвите през септември“, каза старши икономистът в ANZ Катрин Бирч.


101 проверки на обекти и лечебни заведения извърши РЗИ за седмица
Ръководството на Спартак (Варна) покани феновете на открита беседа
Тръмп допуска загуба за партията му на изборите
Очаква ни сняг за Нова година
Няма данни за пострадали българи в Австралия
Защо Тайланд и Камбоджа продължават да водят една и съща война
Украйна предлага да се откаже от исканията си за членство в НАТО
Европа навлиза в решаваща седмица, за да избегне заплахата от контролиран упадък
Украйна е ударила рафинерия в Краснодарския край на Русия
Датската шпионска агенция вече разглежда САЩ като потенциален риск
Нов радар за 230 000 евро всява ужас сред шофьорите
Смартфонът се оказва по-важен от двигателя
Сбогувахме се с тези коли през 2025
Плюсове и минуси на газовата уредба при дизеловите двигатели
Поредното изискване на ЕС вдига цената на новите автомобили
След стрелбата в Сидни: Основният заподозрян е Иран
Възможно ли е в Украйна да се произведат избори по време на война?
Отварят за движение новоизградения участък от бул. “Рожен”
Песков за изказването на Рюте: Безотговорно
Ботев Вр победи Добруджа след дузпи в мач за Купата