Google беше обвинена пред съда, че се е облагодетелствала в сферата на онлайн рекламата, като е сключила удобна сделка с Facebook, която дава предимство на социалната мрежа във виртуални търгове, които определят чии реклами къде се показват, пише Bloomberg.
Споразумението е позволило на Google да запази своето господство в онлайн реклама, като същевременно е държала другите рекламодатели встрани и е ограничила приходите от реклама на онлайн медии, твърдят две компании от Масачузетс в колективния си съдебен иск.
Системата за наддаване, разработена през 2014 г., позволява на издателите да насочват потребителския браузър да иска оферти в реално време от множество борси, не само от Google, гласи искът. Първоначално Facebook прие системата, но като част от сделка от 2018 г. с Google се е съгласила да ограничи своята програма в замяна на преференциално третиране в рекламния бизнес на интернет гиганта, посочват компаниите от Масачузетс в жалбата си, подадена във Федералния съд на Сан Франциско.
„Когато пазарната мощ на Google беше застрашена, тя спря иновациите и конкуренцията чрез споразумение с Facebook”, допълват компаниите.
Споразумението „ограничава иновациите в наддаването в тяхна полза и пряко възпрепятства конкуренцията“, нарушавайки федералното антитръстово законодателство, гласи жалбата.
Според ищците Google носи отговорност за всички щети, нанесени на рекламодателите.


Бръшлянът масово убива дървета във варненските паркове
Мъск зове: Европейският съюз да бъде премахнат!
Благомир Коцев даде първо интервю след ареста (ВИДЕО)
Евакуираха с вертолет трима от бедстващите моряци край Ахтопол
Кубратската „Коледна топлина“ организира детско парти в клиника във Варна
Бъдещето на AI звучи като ехо от миналото на железниците в Дивия Запад
Три години и 1 млн. долара приходи по-късно българската Team-GPT вече е Juma
Джей Ло се завръща в бившия СССР, след като Путин прогони звездите от Москва
Не можем да очакваме автоматични позитивни ефекти от еврозоната без усилия
Настоящият модел на поддържане на дефицити и дългове е към своя край
Ландо Норис е новият шампион във Формула 1
Кризата във VW зачеркна два основни модела
Десетте ветерана на европейските пазари
Кои китайски марки ще изчезнат от Eвропа?
Kia показа дизайна на бъдещето си
Знаци, че той не ви харесва
Според първите екзитполове Чиприан Чуку ще е кмет на Букурещ
4 типа мъже, на които не може да вярвате