Водещите индекси на фондовите пазари в Азия затвориха в петък в различни посоки, след като инвеститорите приеха решението на Централната банка на Китай да установи курса на юана при 6,3975 - малко по-ниско ниво спрямо вчерашните 6,3990, пише CNBC.
В Китай Shanghai Composite днес се покачи с 0,28% до 3 965,64 пункта, след като отвори с ръст от 1%. Хонконгският Hang Seng се понижи с 0,18% до 23 976,11 пункта във вяла търговска сесия. Японският Nikkei 225 регистрира спад от 0,37% до 20 519,45 пункта. Австралийският S&P/ASX 200 изгуби 0,58% от стойността си до 5 356,50 пункта. В Южна Корея борсата е затворена заради национален празник.
В Китай книжата на имотните компании подкрепиха възхода на Shanghai Composite. Акциите на Poly Real Estate и Shanghai Shimao поскъпнаха с по 2 на сто, а тези на Gemdale – с около 1,4%. Пазарната капитализация на PetroChina нарасна с 0,6% на фона на последните ценови движения при петрола.
В Хонконг Tianjin Port Development Holdings изгуби близо 4% от стойността на акциите си, след като дружеството започна да оценява експлозията, отнела живота на десетки души.
В Япония компаниите със значителни експозиции към Китай бяха големите губещи в днешната сесия. Акциите на Komatsu и Hitachi Construction Machinery отстъпиха със съответно 0,7% и 1,5%, а тези на производителите на стомана JFE Holdings и Nisshin Steel поевтиняха с над 2%.
Разпродажбите на борсите в Токио засегнаха и петролните дружества. Книжата на JX Holdings и Showa Shell се потопиха с по над 1%.
Вниманието падна и върху акциите на компаниите, засегнати от експлозията в Тянджън. Акциите на Mazda Motor поевтиняха с 0,6%, докато тези на Toyota Motor и Isetan Mitsukoshi Holdings поскпънаха със съответно 0,2% и 1,5. Fuji Heavy Industries, която отчете загуба на поне 100 нови автомобила, остана на положителна територия, след като акциите й поскъпнаха с 1,5 на сто.
В Австралия добивните компании пострадаха най-много заради спадащите цени на суровините. Книжата на Santos и Woodside Petroleum се сринаха със 7,2% и с 2,8 на сто, а тези на Newcrest Mining поевтиняха с 3,5%.
Финансовите компании се потопиха още по-надълбоко. Ценните книги на Westpac и Australia and New Zealand Banking изтриха над 1% от стойността си, а пазарната оценка на National Australia Bank се понижи с 0,4%.


Ватерполният „Комодор” с победа и минимална загуба в столицата
Четири български победи и шест нокаута белязаха SENSHI 29
Арестуваха двама заради 30 литра ракия в Добрич
Ексклузивен бонус код и топ милиардерите в гейм индустрията
Българската велоиндустрия: Между китайската зависимост и електрическото бъдеще
Високият акциз на цигарите е от полза за здравето, семейния бюджет и икономиката
Тръмп е разочарован от реакцията на Зеленски към плана Белият дом за мир
Афишът на Уолстрийт: „BATMMAAN се завръща“ vs. „Великолепната седморка“
Тайландски удари с F-16 разклащат мирния план на Тръмп в Камбоджа
Завръщането на Toyota MR2 е все по-близо
Отстъпки от над 100 000 долара показват, че богатите не искат електромобили
Знаете ли какво крие BMW X5 (E53) в резервната си гума?
Новият Mercedes-Benz GLB получи радикален дизайн и технологии
Как да използваме Google Maps без интернет
Желязков: Ключово е бюджетът да бъде подкрепен, това не е смокинов лист за кабинета
Топ 5 идеи за коледни подаръци от Samsung
Росен Петров с още 90 истории от българското минало в новата си книга
Самолет се “подхлъзна” и излезе от пътеката за рулиране в Истанбул ВИДЕО
Каскада или катастрофа: Кола се завря под джип, повдигна го ВИДЕО