Гърция днес ще поиска от еврозоната удължаване с 6 месеца на кредитната си програма, съобщава говорител на гръцкото правителство, цитиран от ВВС.
Удължаването на заема обаче няма да означава подновяване на изтичащата в края на месеца спасителна програма, която е обвързана с мерки за строги икономии.
В понеделник Гърция отхвърли плана за подновяване на програмата на стойност 240 млрд. евро, окачествявайки го като абсурден. Ако не се стигне до сделка до края на февруари, страната вероятно ще изпадне във фалит.
„Трябва да удължим кредитната програма с няколко месеца, за да си осигурим стабилност, така че да можем да договорим ново споразумение с еврозоната“, заяви гръцкият финансов министър Янис Варуфакис пред германската телевизия ZDF.
Трябва ли Гърция да напусне еврозоната?
Правителственият говорител Габриел Сакеларидис потвърди, че Варуфакис ще поиска шестмесечно удължаване на настоящото кредитно споразумение, но кабинетът няма да отстъпи по въпроси, за които смята, че не може да се преговаря.
Германският финансов министър Волфганг Шойбле обаче отхвърли евентуалното гръцко предложение пред ZDF снощи. „Въпросът не е в удължаване на кредитната програма, а дали ще бъде изпълнена цялата спасителна програма.“
По-късно днес ЕЦБ ще решава дали да продължи да осигурява спешно финансиране за гръцкия банков сектор.
Еврозоната даде срок на Гърция до петък да реши дали иска да продължи сегашната спасителна програма. Вчера премиерът Алексис Ципрас призова гръцкият парламент да гласува в петък дали да се излезе от нея.
Всичко за Гърция!


1500 души дойдоха на погребение.... на 12-годишен миниван
Градската елха във Варна грейна с тържествен концерт (СНИМКИ)
Черно море потопи ЦСКА в дъжда на "Тича"
Скоро: Озоновата дупка ще изчезне непълно
Тъжна вест! Почина един от най-големите архитекти в историята
България с рекорден ръст на онлайн продажбите за Черния петък в Европа
Кой ще замести Хасет в Белия дом, ако стане шеф на Фед
Жизнено важната търговия на Русия с петрол в Индия е в упадък, но не и изчезнала
Глобата от 140 милиона долара на Мъск показва, че ЕС губи самообладание
ChatGPT спечели правото си да се саморегулира. Това може да се развие зле
BMW превъртя играта: Тествахме новото iX3
Най-бързата кола на XX век беше продадена за над 25 милиона долара
Какви са основните проблеми на 1.2 TSI на Volkswagen
Топ 10 на най-устойчивите на ръжда коли на старо
Кога са изобретени електрическите прозорци
Нова атомна централа няма да свали цените на тока
Българската икономика расте 2-3 пъти по-бързо, отколкото средната на европейско ниво
„Черно море” потопи ЦСКА в деня на моряците
Оставка на правителството няма да е заплаха за България в Еврозоната
„Байерн” надигра „Щутгарт” с хеттрик на Кейн
преди 10 години Сериозно? Но пак са си направили сметката без кръчмаря, Меркел и Шойбле нещо не са навити на подобен сценарий:Die Bundesregierung hat die Idee zur отговор Сигнализирай за неуместен коментар