Европейският застрахователен сектор е изправен пред значителни предизвикателства, показват резултатите от стрес тестовете на сектора, проведени през 2016 г. от Европейския орган за застраховане и професионално пенсионно осигуряване (EIOPA), съобщава Комисията за финансов надзор (КФН).
Тазгодишният преглед направи оценка на уязвимостта и устойчивостта на два негативни пазарни сценария: условия на продължителна ниска доходност и т. нар. сценарий „двоен стрес”.
Сценарият „условия на продължителна ниска доходност” възпроизведе ситуация на дълбока световна икономическа стагнация, която води до намаляване на доходността по всички матуритети за дълъг период от време, а сценарият, включващ „двоен стрес”, отразява внезапно увеличение на рисковите премии в комбинация с условия на ниска доходност. Влошаването на пазарните условия, в резултат от двата сценария, надхвърля капиталовите изисквания по европейската директива "Платежоспособност" 2.
При първата оценка на уязвимостта, проведена след въвеждането на регулаторната рамка "Платежоспособност" 2, участващите дружества са изчислили въздействието на тези два стрес сценария върху счетоводните си баланси към 1 януари 2016 г.
Прегледът включва 236 застрахователни дружества на индивидуално ниво от 30 европейски държави, които съставляват 77% пазарен дял по отношение на съответната дейност (технически резерви по животозастраховане с изключение на техническите резерви по здравното застраховане и тези, свързани с инвестиционни фондове), и включва средни и малки дружества.
Към 1 януари 2016 г. (преди стрес теста) резултатите показват, че на агрегирано ниво дружествата са адекватно капитализирани по "Платежоспособност" 2, с общ коефициент на капиталово изискване за платежоспособност (КИП), възлизащ на 196%. Повече от 70% от участниците са имат покритие на КИП в размер на над 160%.
Само две дружества, представляващи 0,02% от общите активи в извадката, имат коефициент на КИП под 100%. Общият коефициент на КИП спада до 136% (32 дружества отчитат под 100%, които представляват 26% от общите активи), в случай, че са изключени всички мерки, свързани с дългосрочните гаранции и преходни мерки. Като цяло, качеството на собствените средства е високо, като собствените средства от първи ред (неограничени) представляват 90% от общата им стойност.
Въздействието на двата стрес сценария е с подобен резултат по отношение на намалението на средния коефициент на активи към пасиви. Трябва да се отбележи, че резултатите не са еднакви на ниво индивидуално дружество или национален пазар. Различните наблюдавани нива на уязвимост отговарят на различните пазарни характеристики и/или структури на счетоводните баланси.
Сценарият „двоен стрес” има негативно въздействие върху счетоводните баланси на дружествата в размер на приблизително 160 млрд. евро (-28,9% от общото превишение на активите над пасивите). При повече от 40% от извадката превишението на активите над пасивите намалява с 1/3. При неприлагане на мерките, свързани с дългосрочните гаранции и преходните мерки, този резултат би обхванал 70% от извадката.
Сценарият „продължителна ниска доходност” води до спад в превишението на активите над пасивите в размер на приблизително 100 млрд. евро. Дружества, представляващи 16% от извадката, биха загубили повече от 1/3 от тяхното превишение на активите над пасивите (25%, ако не се прилагат мерките, свързани с дългосрочните гаранции и преходните мерки).
Тези резултати предоставят количествена оценка на уязвимостта на застрахователния сектор в условията на ниски лихвени нива и на преизчислени рискови премии. Нещо повече, резултатите потвърждават, че мерките, свързани с дългосрочните гаранции и преходните мерки, осигуряват намаляване на въздействието и действат антициклично. Необходими са навременни надзорни мерки с цел адекватно оценяване на риска, предвид дългосрочния характер на проблемите, разгледани в стрес сценариите.
„Резултатите от тазгодишния стрес тест на EIOPA потвърждават значителните предизвикателства пред европейския застрахователен сектор, породени от настоящата макроикономическа среда. Стрес тестът за 2016 г., извършен за първи път след прилагането на рамката "Платежоспособност" 2, действително предоставя детайлна картина на уязвимостите на сектора, които изискват особено внимание от страна на надзорните органи“, заяви председателят на EIOPA Габриел Бернардино.
Той увери, че EIOPA ще продължи да следи отблизо изпълнението на препоръките от страна на надзорните органи с цел да осигури координиран отговор на ситуации, които биха представлявали опасност за нормалното функциониране на поднадзорно лице и заедно за системата като цяло.
Докладът относно резултатите от проведения през 2016 г. стрес тест на застрахователните дружества може да бъде намерен на страницата на EIOPA.


Арестуваха двама заради 30 литра ракия в Добрич
Ексклузивен бонус код и топ милиардерите в гейм индустрията
Тръмп: Зеленски не е готов да подпише мирното ни предложение
"Продължаваме промяната": Преработеният бюджет е за кошчето
Облачно време в цялата страна днес
Високият акциз на цигарите е от полза за здравето, семейния бюджет и икономиката
Тръмп е разочарован от реакцията на Зеленски към плана Белият дом за мир
Афишът на Уолстрийт: „BATMMAAN се завръща“ vs. „Великолепната седморка“
Тайландски удари с F-16 разклащат мирния план на Тръмп в Камбоджа
Петролът се стабилизира с фокус върху покупките от Индия и атаките на Украйна
Отстъпки от над 100 000 долара показват, че богатите не искат електромобили
Знаете ли какво крие BMW X5 (E53) в резервната си гума?
Новият Mercedes-Benz GLB получи радикален дизайн и технологии
Как да използваме Google Maps без интернет
Repsol направи розово гориво за всички автомобили
Седмицата: Вот на недоверие, протести и контрапротести - ДПС излизат първи на 9-и
Йотова: Този вот на недоверие е различен
Нинова: Преправеният бюджет е по-голяма измама от предишния
Проф. Павлов: Държавата ни започва от 632 г., Кубрат е първият български владетел