Румъния не може повече да взема заеми, за да изплаща заплатите на държавните служители и пенсиите, заяви президентът на страната Траян Бъсеску в коментар за приетите от румънското правителство нови насоки на финансовата политика, които предвиждат съкращаване на финансовите разходи, съобщи ИТАР-ТАСС.
„Подкрепям стратегията на правителството, тъй като това е единственият възможен изход от ситуацията. Ако продължим да заемаме средства за изплащане на заплатите и пенсиите, страната скоро ще фалира. Заемите за изплащане на пенсиите вече са 3,5 млрд. евро, а за заплатите – 4,8 млрд. евро. Не можем да поддържаме статут на държава-длъжник. Това вреди не само на нашия имидж, но и на нашата икономика“, каза Бъсеску.
Утвърдените нови насоки на финансовата политика включват нови макроикономически показатели, съгласувани с представители на Международния валутен фонд, Европейската комисия и Световната банка. Те предвиждат ръст на брутния вътрешен продукт до 4% до края на 2012 г.
През същата година се планира бюджетният дефицит да бъде намален до 3% от БВП, а 2 години по-късно да достигне 2,2%.
През миналата година румънските власти приеха план с мерки за спасяване на икономиката, която по думите на премиера на страната Емил Бок „навлезе в най-тежката си криза за последните 60 години“.
„Консумираме повече, отколкото произвеждаме, и безотговорно увеличихме заплатите и пенсиите, без да ги подсигурим с ръст в производителността на труда“, добави Бок.
За да спаси икономиката си, Румъния получи кредити от МВФ и ЕК на стойност 20 млрд. евро.
През март страната получи нова кредитна линия от 5 млрд. евро. Срещу това правителството намали заплатите в държавния сектор с 25%, пенсиите – с 15%, закри няколко социални програми и съкрати стотици хиляди държавни служители.
Провежданата политика от правителството за „затягане на коланите“ предизвика рязката критика на опозицията и профсъюзите, които определиха мерките на кабинета като „социален геноцид“ и организираха масови протестни акции.


Екшън в парламента! Депутати се псуваха и удряха
Спипаха шофьор да кара на два вида наркотик край Варна
Осъждан за грабеж го направи отново! Удари варненец и му взе чанта с пари и документи
34-годишен задигна 2 бона от варненско казино
Среднощна трагедия край Варна! Мъж загина при пътен инцидент в Аксаково
Warner Bros. смята да отхвърли офертата на Paramount
Петролът поскъпна след американската блокада на танкери край Венецуела
Мислехте, че търсенето на бензин е достигнало пик през 2019 г.? Опитайте пак
BNEF прогнозира забавяне на глобалния растеж на слънчевата енергия за първи път
Преходът към електрически автомобили се разнищва бавно, после изведнъж
Край на евтините коли от Китай – Пекин иска ново споразумение с Европа
10 дизелови седана, които са по-успешни от бензиновите си аналози
Mercedes показа най-бляскавия Unimog в историята
Официално: ЕС се отказва от забраната на ДВГ през 2035
Китайците нямат спиране – ще участват в 24 часа на Льо Ман
5 зодии със силна интуиция
БСП към Радев: Решихме да градим и да влезем в управлението ВИДЕО / СНИМКИ
До 50 м е видимостта на магистрала "Тракия“ в Старозагорско
Скандали и шутове в пленарна зала между Радостин Василев и Гюнай Далоолу ВИДЕО
Саркози продаде за дни над 100 000 от книгата си за затвора
преди 14 години Далаверата за нас е, че ще скочи цената на царевицата. Щото оттатък Дунава ще ручат само гола мамалига..... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години До 1 Това което пишеш са абсолютни глупости отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Ааа, ето и румънците почнаха да се досещат, каква е далаверата от фалит. Целият свят почна изведнъж да фалира ... много странно. Възможно ли е всички да фалират? Който фалира ще получи напечатани парички, а който не ... духа супата и работи за тези, които печатат и си раздават парите. отговор Сигнализирай за неуместен коментар