IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Еврогрупата обсъжда помощта за Испания и Кипър и финансовото положение в Гърция

Германия, Финландия и Холандия искат условията в замяна на помощта да се отнасят за цялата испанска икономика

09:15 | 09.07.12 г. 1
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Еврогрупата обсъжда помощта за Испания и Кипър и финансовото положение в Гърция

Министрите на финансите от еврозоната се събират днес в Брюксел, за да обсъдят подробностите по помощта за Испания и Кипър и финансовото положение в Гърция, като най-вероятно ще се наложи да имат нова среща до края на юли, предаде Франс прес.

На срещата на върха на 28 и 29 юни бяха приети нови решения, които Еврогрупата сега трябва да конкретизира. За да бъде облекчена Испания, беше решено в бъдеще спасителният фонд на еврозоната, Европейският стабилизационен механизъм (ЕСМ), да отпуска директно заеми на банките.

Срещата днес обаче е прекалено рано, за да има резултат: ЕСМ още не е оперативен, въпреки че трябваше да влезе в сила на 1 юли, но той все още не е ратифициран от всички членки на еврозоната. Дотогава помощта за Мадрид ще се отпуска чрез временния механизъм, Европейския фонд за финансова стабилност (EFFS).

Освен това ЕСМ ще може да отпуска заеми на банките едва след създаването на общ за еврозоната механизъм за банков надзор, който няма да бъде готов преди края на годината, най-рано.

Така че министрите на финансите ще разговарят за най-спешните въпроси, на първо място възможно най-подробно уточняване на условията за отпускане на помощ за испанските банки. Според европейски източници, очаква се да се постигне политическо съгласие по меморандума.

Преговорите се очертават трудни: според източниците, няколко страни, сред които Германия, Финландия и Холандия искат условията в замяна на помощта да се отнасят за цялата испанска икономика, а не само за банковия сектор - което Мадрид се опитва да избегне.

Финландия дори в четвъртък обяви предстоящо начало на двустранни преговори с Испания, за да получи гаранции в замяна участието й във финансовата помощ, както направи с Гърция миналата година.

Испания най-вероятно дори няма да представи точната сума на помощта, от която ще се нуждае, отбелязва европейски източник. Еврозоната се ангажира да отпусне до 100 млрд. евро, а испанският министър на финансите Луис де Гиндос посочи сумата от 62 млрд. евро.

Според дипломатически източници има голяма вероятност подписването на меморандума да бъде отложено за 20 юли, въпреки че засега не е потвърдена нова среща на Еврогрупата на тази дата.

Френският министър на финансите Пиер Московиси вчера в Екс-ан-Прованс също спомена за среща на Еврогрупата на 20 юли. Министрите ще направят днес преглед и на финансовото  състояние на Гърция. Миналата седмица в Атина беше "тройката"  международни кредитори (ЕС-ЕЦБ-МВФ), след замразяването на реформите, по-специално програмата за приватизация, заради изборите през последните месеци. От тяхното прилагане зависи  отпускането на нов транш от помощта на стойност 31,5 милиарда евро за Гърция, предвидено за 20 август. По този въпрос решенията също най-вероятно ще бъдат взети едва на 20 юли, както и за Кипър, който също поиска помощ от еврозоната за банките си, силно изложени към гръцката криза.

Еврогрупата обаче може да реши днес продължаването на мандата на люксембургския премиер Жан-Клод Юнкер като неин ръководител, въпреки че мандатът му на теория приключва на 17 юли. Юнкер се съгласи да остане начело на Еврогрупата още шест месеца, но в замяна поиска неговият сънародник Ив Мерш да влезе в изпълнителния съвет на Европейската централна банка (ЕЦБ), на пост, който е вакантен от края на май.

(БТА)

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:30 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от виж още

Коментари

1
rate up comment 2 rate down comment 1
dean.jordanov
преди 11 години
бюрокрация до дупка. не толкова дълговете, колкото бюрокрацията ще унищожат този "съюз"
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още