Цените на престижните имоти в Париж са паднали с между 10% и 12% от септември насам и ще трябва да паднат с приблизително още толкова, за да се активизира пазарът, смята Паскал Констанс, директор на отдела за имоти на Sotheby’s в Париж.
„Продавачите трябва да са реалистични относно това какви цени могат да очакват, а купувачите трябва да осъзнаят, че това не е паническа продажба и че тези имоти винаги ще имат определена стойност. Мисля, че ще стигнем до спад от около 20%“, е заявила Констанс на пресконференция в Париж, цитирана от Bloomberg.
По думите й през първата половина на годината цените са се повишили с 10%, така че спадът от септември насам просто е върнал пазара на нивата от 2007 г.
Приходите на Sotheby’s от продажби на имоти във Франция са се удвоили през първата половина на 2008 г. След това през септември и октомври пазарът е замръзнал заради финансовата криза и спирането на банковото кредитиране.
Две продажби на имоти в границите между 2 млн. и 4 млн. евро на имоти в Лазурния бряг са пропаднали, защото руснаците, които са искали да ги купят, не са получили банкови заеми, посочват от компанията. Друг руски купувач е отложил сделка в Париж на стойност 10 млн. евро заради падащите капиталови пазари.
Според Констанс през ноември има признаци за подобрение заради завръщането на американски клиенти, които са отсъствали от френския пазар на имоти две години, но сега отново излизат на сцената след възстановяването на долара.
Отделът за имоти на Sotheby’s посредничи само при сделки за най-малко за 1 млн. евро.


Излазъл преди десетина дни от затвора е задържан заради трите трупа в Угърчин
Съдът не уважи жалбата срещу временното отстраняване на началника на Службата по кадастър във Варна
От 1 юли социалната пенсия за старост ще е 183,81 евро
Какво ще бъде времето в четвъртък?
Приключи монтажът на новото енергоспестяващо улично осветление в "Чайка"
Наемът на танкери в Персийския залив скочи на 897% от нормалната цена
SpaceX набира 25 млрд. долара дълг и рефинансира AI империята на Мъск
Фрейзър смята, че страните от Залива бързо ще възстановят щетите
Бесент: Предлагаме им моркови, но имаме и тояжки под ръка
Отчетът на Micron крие улики за бъдещата посока на AI бума
Audi A3 получи двойно по-голям пробег на ток
Акционери в Nissan искат Карлос Гон обратно начело
Защо редовите 6-цилиндрови двигатели не стават за масови модели
Dacia Sandero отново е най-продаваният модел в Европа
Напук на екологията - европейски държави вдигат максималната скорост
GEN Z активизъм: Защо гласът на младите в България остава нечут?
Акциите на SpaceX паднаха, Илон Мъск вече не е трилионер
Предполагаемият убиец от Угърчин е излязъл от затвора на 12 юни, с дълго досие е
Kaufland e първият ритейлър, който започва да отдава паркоместа под наем