Министерският съвет одобри предложения за изменения и допълнения в Закона за местните данъци и такси, съобщи правителствената информационна служба.
Промените предвиждат да се увеличат горните граници за определяне на размера на данъка върху недвижимите имоти от 2 промила на 2,5 промила, а на данъка при придобиване на имущество - от 2,6% на 3%. Имотите с данъчна оценка до 1680 лв. няма да бъдат облагани.
Променя се и начинът на определяне на данъчната оценка на недвижимите имоти на предприятията. Досега тя беше отчетната им стойност. След влизане в сила на промяната за данъчна оценка ще се счита по-високата стойност между отчетната стойност и данъчната оценка. Това изменение ще влезе в сила от 1 януари 2011 г., тъй като отчетната стойност и данъчната оценка трябва да бъдат декларирани до 30 юни 2010 г.
Недвижимите имоти и ограничените вещни права върху тях ще се облагат с данък при придобиване на имущества. С данък при придобиване ще се облагат и моторните превозни средства, включени в активите на предприятие, което се прехвърля или преобразува без промяна на правната форма.
Със законопроекта се разширяват правомощията на служителите на общинската администрация. Освен правата на органи по приходите, те ще имат и част от правомощията на публични изпълнители на НАП в обезпечителните производства. Промяната е с цел да се подобри събираемостта на местните данъци.


Евростат: България е на пето място в ЕС по предотвратима смъртност
Гърция и Турция в нов спор за тръби към България
България е сред страните с най-добро качество на водите за къпане в ЕС
"КУБ": Цинично звучат твърденията, че Коцев "не е бил наясно" с проектите ни
Астрономическото лято идва в неделя с много топлина
НАТО се стреми да компенсира съкращенията на американските военни сили в Европа
Кендъл: Поставихме центровете за данни по-напред в приоритетите
Кендъл: Великобритания иска да е ключов технологичен партньор
SpaceX придобива Cursor при оценка от $60 млрд.
Мирът с Иран не премахва основните рискове пред фондовите пазари
Audi възроди A6 allroad, за да се бори със скучните SUV
Джейсън Стейтъм добави още една легенда към колекцията си
Porsche патентова двигател 3 в 1
Електрическото BMW X5 ще има батерия от 141 кВтч за Европа
Умалено копие на двигател на Ferrari се продава по-скъпо от нова Dacia
АПИ обеща ремонтите по магистралите да завършат края на юни
5 неща, които да направите преди лятната почивка
Нови правила при полетите: Без разделени семейства, безплатен ръчен багаж
Лукашенко се извини на Зеленски, но го нарече "млад и неопитен“
Дацов: Дългът финансира дефицита, той е вторична дейност