Часовото време не трябва да се сменя - това беше общото мнение на участниците в обществена дискусия, организирана от евродепутата Момчил Неков днес в Дома на Европа в София. В нея се включиха представители на Българската търговско-промишлена палата (БТПП), Асоциацията на индустриалния капитал в Българияи неправителствени организации от сферата на земеделието, предава БТА.
Европейската комисия предлага през 2019 г. в ЕС да се премахне сезонната смяна на часовото време, като на държавите членки се даде възможност да решат кое часово време желаят да прилагат като постоянно - лятното или зимното. Всяка държава трябва до април 2019 г. да съобщи кое часово време иска да прилага като постоянно - лятното или зимното. Резултатите от допитване на комисията показаха, че 84% от отговорилите предпочитат смяната на часовото време да се премахне.
Според Момчил Неков е по-добре смяната на часовото време да отпадне през 2020 г., за да има възможност за повече обсъждане на темата. Трябва да се направи калкулация как се отразява и какви са печалбите и загубите съответно при лятно и зимно часово време, а и на европейско равнище да може максимално да се синхронизират часовите зони, отбеляза той. Неков смята, че трябва да се направи по-голямо обществено обсъждане, за да се разгледат плюсовете и минусите, и да има обща позиция по темата.
От БТПП заявиха подкрепа за избирането на зимното часово време и посочиха, че най-целесъобразно би било, ако стандартното, тоест т.нар. зимно време, се въведе в рамките на целия ЕС. Изглежда малко хаотично всяка една страна да решава на национално ниво и да избира една или друга възможност, коментираха от БТПП. Според тях е необходимо да се проведе национално проучване.
От Асоциацията на индустриалния капитал в България биха избрали лятното часово време, защото това би донесло ползи в сферата на туризма, земеделието и строителството. Преминаването към различни времена е станало заради пестене на електроенергия, но по наши изчисления ползите са около 4 млн. лева годишно, а загубите са около 400 милиона лева, отбелязаха от асоциацията. Според тях изборът на време трябва да се определи с единен подход за територията на целия ЕС.
От Съюза за стопанска инициатива също посочиха, че ги смущава възможността всяка държава от ЕС да взема решение за избора на часово време и изразиха мнение, че това би довело до объркване и в стопанския живот, и в комуникацията. ЕС, отчитайки мнението на всяка държава членка, би трябвало да намери подхода, в който да се излезе с общо решение по въпроса, коментираха от Съюза.
От асоциацията по етерични масла смятат, че от гледна точка на икономическия ефект лятното часово време обслужва по-адекватно селското стопанство и земеделието. Те обясниха, че в розопроизводството и производството на етерични например има специфика при брането на розовия цвят, защото то трябва да се прави много рано. Една по-продължителна светла част на деня би имала категорично по-голям икономически ефект, посочиха от асоциацията и отбелязаха, че това касае и други сектори на земеделието, а и туризма.
От националната овцевъдна и козевъдна асоциация са по-скоро за зимното часово време. Всяка промяна се отразява крайно негативно на продуктивността, защото животните имат изграден условен рефлекс, отбелязаха от организацията. Те също смятат, че в ЕС трябва да има и единно мнение дали да бъде избрано лятно или зимно часово време.
преди 6 години И аз искам да не се смяна, но да си остане "зимното", т.е. това, което е астромомическо. Това е, друго време няма, всичко друго е мераци и фантасмагории. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Момчиле, голямо обсъждане, големи сметки му удряте. Какво има толкова да се мисли, народът иска да се не сменя и си иска лятното време. Както навремето е въведено без да се умува десетилетие, така и сега ще се отмени за в час. отговор Сигнализирай за неуместен коментар