IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

БСК иска данъчни облекчения за дарения на храни и стоки

Сега дарителите дължат ДДС върху стойността на дарените храни, като поемат всички свързани разходи

10:42 | 01.10.15 г.
БСК иска данъчни облекчения за дарения на храни и стоки

Браншови организации от хранително-питейната индустрия и Българската стопанска камара (БСК) настояват за данъчни облекчения за дарения на храни и стоки. От работодателската организация информират, че Министерство на финансите е склонно да проведе дебат за ползване на данъчен кредит по ДДС за храни и продукция, дарени на държавни и общински институции, предоставящи социални услуги заради изтичащ срок на годност при праг върху годишните продажби от 0,5%.

Предложението на Асоциацията на месопреработвателите и Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите e данъчната преференция да бъде приложена при праг – например от 0,5 процента от годишните продажби. Това се отнася за стоки и продукти в технологичен брак - нарушена опаковка и етикетиране и др., или преди изтичане на срока на годност/трайност. Предлага се дарението на стоките да е извършено в рамките на двумесечен срок преди изтичане на срока на годност или трайност.

Браншовите организации от хранително-питейната индустрия и БСК мотивират предложението си с нивата на бедност у нас, които са два пъти над средно европейските. Същевременно се унищожава огромно количество храни – годишно над 650 тона, въпреки че почти половината от българското население и социално уязвимите групи търпят ограничения при консумацията на здравословни храни.

Производителите и търговците са склонни да предоставят съответните продукти за социални услуги и подпомагане при условие, че се осигури неутралност на данъчното облагане при извършване на безвъзмездни доставки (дарения). Понастоящем търговците и производителите от хранително-вкусовата промишленост, в качеството си на дарители, дължат ДДС върху стойността на дарените храни, като поемат всички свързани разходи, включително за транспортиране и унищожаване, вместо да ги даряват.

В преобладаващата част от случаите тези разходи са по-ниски от данъчния разход, свързан с даренията, посочват от БСК. Затова според бизнеса е необходимо да се осигури облекчаване на облагането с ДДС на доставките на този вид стоки от дарителите. Това не следва да води до задължение за корекция на ползвания данъчен кредит, когато стоки, за които е начислен данъчен кредит, не се използват за икономическата дейност на фирмата-дарител, а за целите на социалното подпомагане и предоставяне на социални услуги по Закона за социалното подпомагане.

По данни на Българската хранителна банка и проучване, извършено от Price Waterhouse Coopers, в рамките на ЕС в редица държави членки този ефект се постига целево чрез законодателни промени или чрез прилагане на правните норми по начин, който да ограничи данъчната тежест за дарителите на храни.

В 12 европейски държави даренията на храни не се облагат с ДДС (Австрия, Великобритания, Естония, Ирландия, Италия, Литва, Малта, Полша, Португалия, Румъния, Унгария, Франция).

В Румъния даренията могат да не предизвикат плащане на ДДС, ако тяхната обща стойност годишно не надвишава 0,3% от оборота на дарителя. В Унгария търговецът не дължи ДДС, ако дарената храна не е била закупена първоначално с цел да бъде дарена впоследствие.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:16 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още