IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

ЕС: Реквием за една година на надежди

Съюзът е поставен на кръстопът между проевропейските възгледи и принципите на евроскептичните правителства

10:53 | 31.12.18 г. 3
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Снимка: архив Ройтерс

Всички вън?

Подобна вероятност трябва да накара проевропейските партии да излязат на улиците и да запретнат ръкави преди изборите през май догодина.

Но войнственият дух едва ли е силен дори и сред най-активните проевропейски правителства.

„Вярвам, че ЕС трябва да бъде много по-амбициозен“, заяви испанският премиер Педро Санчез, когато беше попитан за липсата на напредък по време на последната среща на върха през декември.

„Всяко правителство защитава позицията на своята страна“, добави още той.

В противоположния лагер виждат значителна промяна в работата на ЕС в рамките на техния обсег без особено значение дали това означава своеобразно погребване на гражданите на техните страни под купчини държавни дългове, както е в Италия, или премахване на върховенството на закона, какъвто е случаят в Унгария.

„Промяната на Европа е сериозна цел“, заяви италианският министър на вътрешните работи Матео Салвини пред списание Time, добавяйки: “Тя се намира в ръцете ни“.

Според говорителя на унгарското правителство Золтан Ковач „ако се последва тенденцията на случилото се в Италия, Австрия, Германия, Франция и други страни в ЕС, е ясно, че Европейският парламент ще претърпи промени.

По неговите думи популизмът илюстрира различията между вижданията на гражданите и елита относно европейската политика.

По-неуправляем ЕС

ЕС ще стане още по-труден за управление през следващата година. Въпреки че е малко вероятно евроскептичните партии да успеят да завземат една трета от местата в новия Европейски парламент през май, малцина се съмняват, че позицията им няма да бъде достатъчно силна, за да възпрепятства законовата дейност.

В същото време американският президент Доналд Тръмп не се интересува от това, в което европейците вярват или искат да защитят.

Тръмп не е притеснен и от нарушаването на международното споразумение за изменението на климата, което се очертава да се превърне в най-голямото глобално предизвикателство, така силно защитавано от Европа.

Приоритетът на администрацията на Тръмп е да задържи икономическия растеж на Китай както в търговията, така и в икономиката и технологиите.

Конфронтацията между Вашингтон и Пекин може да нарасне през февруари, когато изтече 90-дневното търговско примирие, постигнато по-рано този месец.

Европа може да се окаже жертва на тази война ако Тръмп все пак реши да наложи мита върху вноса на европейски автомобили, определяйки ги като заплаха за американската икономика.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:17 | 06.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

2
rate up comment 36 rate down comment 1
ABBA
преди 5 години
Могат!Просто тяхната фантазия е по-голяма и няма нужда да виждат,как камион се врязва в тълпа, за да им светне, че има нещо гнило в Дания!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 44 rate down comment 3
Sakamano
преди 5 години
Европа е по-силна от всякога, тъй като нейната сила днес е проверена в множество изпитания. Тя издържа и преживя Голямата рецесия, гръцката криза, емигрантската криза, преговорите за Брекзит, протекционизма на Тръмпака, търговската война, крайнодясната популистка вълна и хибридната война. Изпитанията още не са свършили, но дори най-големите еврофоби не могат да видят реален шанс за разпадане, освен в мокpите си сънища.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още