IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

11 български компании са в Топ 100 на Югоизточна Европа

Лукойл Нефтохим Бургас, Аурубис България и Лукойл България продължават да водят сред българските компании според SeeNews

11:41 | 06.10.15 г.
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Единайсет български компании, основно от енергийния сектор, са включени в класацията на SeeNews TOP 100 SEE на стоте най-големи компании в Югоизточна Европа за 2014 г., съобщиха от агенцията за бизнес новини.

Трите топ български компании са Лукойл Нефтохим Бургас АД, която запазва третата си позиция от миналата година, Аурубис България, която също остава на осмо място и Лукойл България ЕООД, която е минала две позиции напред и тази година заема 13-то място в класацията.

Броят на българските компании в списъка се е увеличил с една спрямо миналата година. Новото включено дружество е АЕЦ Козлодуй ЕАД, което заема 92-ро място.

Общо 18 български банки пък намират място в класацията на най-големите банки в региона – колкото и преди година, като почти всички или запазват позициите си, или ги подобряват. Най-високо, на осмо място, се класира Уникредит Булбанк, следвана от Банка ДСК на 12-то място, като и двете банки запазват позициите си спрямо миналата година. Челната тройка на българските банки се допълва от Първа Инвестиционна Банка, която се изкачва до 13-та позиция от 17-та за 2013 г.

България има 20 представители в класацията на стоте най-големи застрахователя в региона. Най-високо класираната компания Армеец АД е на 20-то място, следвана от Булстрад Виена Иншурънс Груп и Лев Инс АД съответно на 23-та и 24-та позиция.

Класицията включва компании, регистрирани в Албания, Босна и Херцеговина, България, Македония, Молдова, Румъния, Словения, Сърбия, Хърватия и Черна Гора на база общи годишни приходи.

Румънската петролна компания OMV Petrom загуби челната си позиция в класацията на най-големите компании в Югоизточна Европа, след като я оглавяваше в продължение на седем поредни години. Лидер в класацията през тази година е румънската автомобилна компания Automobile-Dacia SA с приходи от 4,25 млрд. долара.

Свитото потребление, слабият износ и ограниченото кредитиране продължават да оставят своя отпечатък върху финансовото представяне на компаниите в ЮИЕ през 2014 г., като Румъния се откроява като изключение от общата картина. Закъснелите структурни реформи, геополитическите кризи и опустошителните наводнения в Западните Балкани нанесоха щети на енергетиката и селското стопанство - два ключови отрасъла за тези страни.

Всички тези фактори се отразяват и на финансовото представяне на компаниите в ЮИЕ през 2014 г. Общите приходи на 100-те най-големи компании в региона през 2014 г. се свиват до 100,6 млрд. евро, в сравнение със 103,98 млрд. евро, отчетени от компаниите в класацията през предходната година.

Намалява и общата им нетна печалба - до 2,3 млрд. евро от 2,63 млрд. евро на участниците в класацията миналата година. Приходите на почти половината от участниците в класацията спадат, по-нисък е и прагът за влизане в класацията - 420 млн. евро в сравнение с 458 млн. евро година по-рано. Приходите както на лидера, така и на последния в класацията се понижават, отчитайки общата тенденция за спад и при малките, и при големите компании.

През последните години автомобилната индустрия постепенно разширява своето присъствие в класацията. Ниските производствени разходи, близостта до стратегически пазари и традициите в автомобилостроенето са основният двигател за този ръст. Пет производителя на автомобили, три - на части за атомобили и два производителя на гуми влизат в класацията тази година.

С общи приходи от 40,6 млрд. евро дружествата от сектор Петрол и газ отново доминират в списъка на най-големите компании и генерират основната част от общите приходи на участниците в класацията. Общите им приходи обаче остават сравнително непроменени, докато общата им нетна печалба се свива драстично – до 263 млн. евро от 979 млн. евро през 2013 г. Общо 27 петролни и газови компании се класират сред най-големите сто. Компаниите от сектор Електричество в класацията са 18, дружествата от сектор Търговия - 17.

Румъния, с население от 20 милиона и ръст на икономиката от 2,8% през 2014 г., продължава да има и най-много представители както в основната класация, така и в повечето други класации и подкласации. Следват я Словения с 13 компании и Хърватия и България с по 11 представителя.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:01 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още