Бенчмаркът Dow Jones Industrial Average успя да надгради ръста от предходната сесия, когато прибави към стойността си над 1600 пункта на фона на продължаващото икономическо възстановяване и оптимистичните настроения след края на президентските избори в САЩ, съобщава CNBC.
30-компонентният индекс на сините чипове напредна с 283,56 пункта, или с 0,97%, до ниво от 29 441,53 пункта.
Широкият измерител S&P 500 записа спад от 0,07 на сто до 3547,97 пункта.
Технологичният показател Nasdaq Composite се понижи със 150 пункта, или с 1,28 на сто, до 11 563,41 пункта.
Акциите на търговеца на дребно Аmazon поевтиняха с 3,1%, след като еврокомисарят по конкуренцията Маргрете Вестагер обвини компанията, че е наказвала независими доставчици, които използват онлайн пазара на Amazon. Книжата на Zoom се разделиха със 8,8% от цената си, продължавайки спада от 17% от понеделник.
Компаниите, които ще спечелят от възстановяването на икономиката, записаха ръстове във вторник. Акциите на Chevron поскъпват с 3,9%, а тези на Boeing – с 5,2%.
Поевтиняват и книжата на Microsoft – с 3,5 на сто, както и тези на Alphabet – с 1,3%.
Както Dow, така и S&P 500 достигнаха рекордно високи нива в понеделник преди края на търговията.
щатски
Оптимизмът сред инвеститорите продължи и през тази сесия, след като ден по-рано стана ясно, че германският концерн BioNTech и партньорът му Pfizer са постигнали значителен напредък по отношение на намирането на ваксина срещу коронавирус. Базираната в Майнц биотехнологична компания и американският фармацевтичен концерн обявиха първите данни от клиничното проучване от фаза 3, свързано с одобрението за техния кандидат за ваксина BNT162b2, което се очакваше от дни.
Според двете компании потенциалната ваксина е постигнала ефективност от над 90 процента седем дни след втората доза.
Ваксинацията се състои от две дози по 30 микрограма всяка. Данните се базират на 94 оценени случая на тестови субекти, получили ваксината или плацебо. Компаниите все още не са предоставили информация за това колко дълго може да продължи защитният ефект.
щатски
Трейдърите обърнаха внимание и на икономическите данни от САЩ. Откритите работни места в САЩ се увеличават умерено през септември, а съкращенията изглежда намаляват, което показва постепенно възстановяване на пазара на труда от пандемията с COVID-19.
За месец броят на разкритите работни места в САЩ се е увеличил с 84 хил. спрямо август до 6,4 милиона през септември 2020 г., като данните са по-слаби от очакванията на пазара за 6,5 милиона работни места. Въпреки че пазарът се възстановява от петгодишното дъно, което удари през април, все пак свободните работни места остават под нивото си от 7 милиона преди пандемията.
Малко преди края на сесията управителят на Фед за Сан Франциско Мери Дейли заяви, че ръстът на американската икономика може да се забави, тъй като хората реагират на продължаващия скок в броя на случаите на коронавирус, търсейки безопасност. Продължаващият дебат за резултата от президентските избори също допринася за „облака от несигурност“ надвиснал над икономиката, добавя Дейли.
На облигационните пазари доходността по 10-годишните американски държавни облигации се повиши до 0,961% , докато тази по 30-годишните американски ценни книжа се понижи до 1,744 на сто.
Доларовият индекс записа ръст в стойността от 0,08% до 92,8 пункта.
На петролните пазари цената на сорт Брент нарасна с 53 цента до 42,93 долара за барел, докато фючърсите върху американския петрол WTI поскъпнаха с 2,7% до 41,36 долара за барел.
Цената на златото нарасна с 1,3% до 1 878,70 долара за тройунция.