IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Найъл Фъргюсън: Китай неминуемо ще се превърне в глобален лидер

Препятствията, които САЩ трябва да преодолеят, за да запазят световното си господство ще се окажат прекалено много, смята икономическият историк

17:43 | 14.05.11 г. 9
Автор - снимка
Създател
Найъл Фъргюсън: Китай неминуемо ще се превърне в глобален лидер

Ерата на икономическа доминация на Америка бързо върви към своя край, а Китай се превръща в новия глобален лидер, смята икономическият историк Найъл Фъргюсън, цитиран от CNBC.

Няколко са основните фактори възвестяващи края на американската ера, като някои от тях са причинени от финансовата криза, а други произтичат от различни геополитически въпроси, е заявил Фъргюсън на конференция за алтернативни инвестиции.

„Голямото събитие на нашето време е, че краят на западната доминация се вижда с просто око”, казва той. „Това се случва защото развиващият се свят сега преживява индустриалната революция, каквато американците вече имаха. Този период ще продължи докато Китай се превърне в най-голямата световна икономика.”

За харвардския професор по икономика и история мрачните икономически прогнози за САЩ едва ли са нещо ново. Той е бил критичен към нивото на американския дълг и разточителните разходи, които доведоха страната до бюджетен дефицит, приближаващ 1,5 трлн. долара.

В презентацията си пред участниците в конференцията на Skybridge Alternative Investment Фъргюсън е посочил няколко икономически тенденции, не на последно място сред които превъзходството на китайските студенти, особено в математиката, както и работната етика в азиатската страна.

На първо място историкът посочва прахосването на 1 трлн. долара от американското правителство за стимулиране на икономиката, което е предизвикало „махмурлук”, като само не е ясно колко продължителен ще бъде той.

Това е огромно монетарно разточителство, при което Федералният резерв в крайна сметка ще напечата близо 3 трлн. долара, констатира той.

„Толкова големи фискални дефицити са наистина трудни за запълване чрез бюджетни ограничения. Ако не ми вярвате, питайте гърците, ирландците и португалците”, казва Фъргюсън.

Последвалото поскъпване на суровините не само ядосва хората на запад, които спряха да вярват на Фед, когато им казва, че инфлацията е ниска, но и създава геополитическа нестабилност, обяснява той.

Китай не е Съветският съюз, посочва Фъргюсън, имайки предвид, че в страната липсват дестабилизиращите икономически условия, който повалиха бившата комунистическа империя.

Като цяло, препятствията, които САЩ трябва да преодолеят, за да запазят световното си господство ще се окажат прекалено много, смята той.

”Фискалната криза в САЩ ще продължи с пълна сила”, добавя Фъргюсън. „Ключовите решения през следващите, не четири, а двадесет години, ще бъдат взети в Азия, а не в Америка. Добре дошли в бъдещето”, завършва той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:16 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

9
rate up comment 1 rate down comment 0
my-SHOP
преди 13 години
Напълно съм съгласен с теб! Нека американците да си мислят, че са лидери. Когато дойде времето Китай, ще спре кранчето със стоките и ще ги питам как се живее само с производство на "услуги" :):):) Още повече, че Китай са най-големия притежател на американски дълг и ако спрат да купуват или решат да продават ще си правят каквото искат с янките. А колегате с мнението, че Запада инвестира в Китай и го заробва - няма нищо вярно в това. Т.е. поливаната е вярно, че Запада инвестира и то в реални неща - ФАБРИКИ, т.е. нещо което произвежда реални стоки, които имат стойност. А Запада в своите страни инвестира в сферата на услугите. т.е. в нещо, което не пренася стойност - има стойност, но не пренася. Има разлика в двата вида производство. Нека който иска да ме обови да се сети от какво пише - от компютър, клавиатура, монитор, лаптоп е тези всичките неща идват от Китай! Като си ги купиш инвестираш в Китай. Нищо че марката най-вероятно е западна, но заводите са в Китай.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 3 rate down comment 0
benedict
преди 13 години
Една фабрика се строи за минимум 1 година, по-сложните и за 2-3. Когато 90% от световното производство се изнесе в Китай, те ще имат възможността да блокират икономиките на целия свят за минимум 2 години. Това ако не е владение на света, не знам кое е.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 1 rate down comment 3
alphaomega
преди 13 години
Китайците никога няма да владеят света !!! Може да станат най-голямата икономика но това не значи че ще имат голямо влияние. Просто са си глупавички жълтите и това е. Целия "прогрес" на Китай се дължи на това че ЗАПАДНИ корпорации наливат пари в изтока за го превърнат във фабриката на света и да използват жълтите като роби.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 1 rate down comment 0
hellwitch
преди 13 години
Това да си най-голямата икономика в Света има огромно значение. Ако се вгледате в 2-рата Световна - икономиките е това, което решава изхода независимо от военното превъзходство на Германия.В бъдеще войните ще бъдат икономически - просто, който е с по-добра икономка той ще води парада. Впоред теб някой сега смее ли да удари мита на САЩ като не му изнася ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 3 rate down comment 0
mrvip
преди 13 години
Нормално е пазарна икономика с население 1500 милиона все някога да надмине по БВП такава с население 300 милиона. По-любопитно ми обаче дали някога ще я надмине по БВП НА ГЛАВА от населението. Щото и Индия примерно е по-голяма икономика от Швейцария или Норвегия да речем...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 4 rate down comment 0
STC
преди 13 години
Глобален лидер се става с глобални корпорации, а китайците са все още много назад. За момента са само глобални нископлатени работници от посткомунистияески тип. За да си лидер е необходима креативност, подходяща бизнес среда и много ноу-хау.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 5 rate down comment 2
ivo0101
преди 13 години
Аман от професори. А как ще обясни професора 100милиона празни апартамента и около 70 градове призраци за стотици милиони китайци които си търсят жители. Или как ще обясни че цените за последните 7 години скочиха с 900%. Както и това че Китай преживява най-хлабавата парична политика в съвременната история с 25% вливане на ликвидност в системата в сравнение с 7те % на ФЕД за които всички трабят. И още и още!Хора четете данни а не мнения!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 2 rate down comment 3
LANDLORD 31
преди 13 години
Нищо ново. Понеже авторът е икономист и историк, той разбира се е чел Макиндер и неговата теория според която който владее Евразия, ще владее целия свят. Логично е достигнал до тезата, че Китай ще е владелеца, тъй като Русия изпадна в една перманентна посттоталитарна криза спасявана едиствено от продажбата на най-търсените суровини, докато китайската икономика е многоспектърна и основана на високите технологии.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 3 rate down comment 1
lbik
преди 13 години
и баба ми ,която почина 1986г., казваше че един ден жълтите ще владеят света
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още