IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Тръмп раздува стойността на оръжейния бизнес със Саудитска Арабия

САЩ са изнесли стоки за едва 16 милиарда долара за Саудитска Арабия миналата година и са внесли дори повече

16:19 | 21.11.18 г. 1
<p>
	Доналд Тръмп. <em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Доналд Тръмп. Снимка: Архив Ройтерс

Президентът Доналд Тръмп силно разду стойността на планираните саудитски инвестиции в САЩ, когато обясни защо "застава до Саудитска Арабия" въпреки заключението на служители от американското разузнаване, че фактическият лидер на кралството е заповядал убийството на установил се в САЩ журналист пише в свой анализ Асошиейтед прес, цитиран от БТА.

Вчера Тръмп изтъкна оръжеен пакет за 110 милиарда долара, който по думите му е част от планирани саудитски инвестиции в САЩ в размер на 450 милиарда долара. В действителност поръчките по оръжейните сделки са доста по-малки и нито една от двете страни не е обявила, нито е потвърдила повтаряното от Тръмп заявление, че саудитците се готвят да налеят общо 450 милиарда долара в американската икономика.

Икономическият довод на Тръмп беше част от неговата аргументация за решението да не наказва саудитския престолонаследник Мохамед бин Салман, нито да спира оръжейните сделки със Саудитска Арабия заради убийството на писалия за "Вашингтон пост" журналист Джамал Кашоги в консулството на Саудитска Арабия в Истанбул.

Служител, запознат с оценката на американското разузнаване, каза, че престолонаследникът е смятан за отговорен за разпореждане на убийството; други запознати със случая смятат, че престолонаследникът е бил замесен в убийството, но не са сигурни до каква степен. Всички говориха при условие да останат анонимни, защото не бяха упълномощени открито да обсъждат деликатни разузнавателни данни.

Макар че Тръмп сам си решава дали да вярва на заключенията на своите служители и дали да дава предимство на значителните изгоди от американско-саудитския съюз, икономическият стълб в неговата аргументация не издържа.
Нека да погледнем думите му.

Тръмп: "След моето обстойно уговаряно посещение в Саудитска Арабия миналата година, кралството се съгласи да похарчи и инвестира 450 милиарда долара в Съединените щати. Това е рекордно количество пари. Аз ще създам стотици хиляди работни места, огромно икономическо развитие и голямо допълнително богатство за Съединените щати. От 450-те милиарда долара 110 милиарда долара ще бъдат похарчени за покупка на военно оборудване от "Боинг", "Локхийд Мартин", "Рейтиън" и много други големи американски компании в областта на отбраната. Ако ние глупаво отменим тези договори, Русия и Китай ще бъдат големите печеливши и ще са много щастливи да се сдобият с целия този новооткрит бизнес."

Фактите: оръжейният пакет не е толкова изгоден, колкото изглежда на пръв поглед. Той отчасти беше договорен при президентството на Обама и смесва стари сделки, някои нови търговски отношения и бъдещи покупки, които още не са уредени.

Пентагонът каза миналия месец, че Саудитска Арабия е подписала писма за "предлагане и приемане" на военни покупки за едва 14,5 милиарда долара, и потвърди вчера, че нищо повече не е достигнало този етап.

Тези писма, издавани когато американското правителство одобри предлагана оръжейна продажба, уточняват неговите условия. Много от тези 14,5 милиарда долара са за система за противоракетна отбрана - договор, по който изглежда е постигнат по-голям напредък, отколкото по други значими инвестиции, но който още не е завършен.

Освен това миналата година Държавният департамент изчисли, че ако бъде изпълнен целият бъдещ бизнес за 110 милиарда долара, той в крайна сметка "може да подкрепи десетки хиляди нови работни места в Съединените щати". Това е много по-малко от 500-те или 600-те хиляди работни места, които според Тръмп ще създаде оръжейната сделка.

Подробностите по пакета са оскъдни и няма оповестени данни какво точно е било предложено за продажба и на каква цена.

Изследователската служба на Конгреса описва пакета като съчетание между продажби, предложени от президента Барак Обама и обсъдени с Конгреса, и нови продажби, които още се разработват.

"Много малко неща са сменили собствениците си", казва старши сътрудникът в Института "Брукингс" и бивш служител на ЦРУ и министерството на отбраната Брус Ридъл.

Междувременно няма потвърждение от нито една от двете страни, че "кралството се е съгласило да похарчи и инвестира 450 милиарда долара в Съединените щати", както каза Тръмп в своето изявление. Говорителката на Белия дом Линдзи Уолтърс не отговори на запитване да обясни сумата.

САЩ са изнесли стоки за едва 16 милиарда долара за Саудитска Арабия миналата година и са внесли дори повече.

Цялото годишно икономическо производство на Саудитска Арабия се оценява на 684 милиарда долара.

Инвестирането на 450 милиарда долара от Саудитска Арабия в САЩ би означавало около 6 процента от цялата саудитска икономика да отиде в САЩ, ако това бъде разпределено например за 10 години.

При своето посещение в САЩ през март престолонаследникът направи неясно изявление за евентуални саудитски инвестиции в САЩ, които може да са на стойност 400 милиарда долара, като каза според уебсайта "Арейбиън бизнес": "Много неща могат да бъдат уредени в близко бъдеще."

По-рано САЩ наложиха санкции на 17 саудитски служители, заподозрени за отговорни или съучастници в смъртта на Кашоги. Членове на Конгреса искат САЩ да последват примера на страни, предприели по-твърди действия. Германия например забрани износа на нови оръжия за Саудитска Арабия и спря одобрен по-рано износ на оръжия. 

/БТА/

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:45 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

1
rate up comment 3 rate down comment 3
khao
преди 6 години
все пак това е рижия, който е безскруполен ***.от... демократите щеше да постъпят по друг начин
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още