IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Защо Пекин се опитва да прикрива танкерите си?

Нарастват съмненията, че китайците подпомагат износа на ирански петрол въпреки санкциите на САЩ

10:49 | 30.08.19 г. 5
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс, архив</em></p>

Снимка: Ройтерс, архив

През юни един китайски супер-танкер внезапно „изчезва“ в Индийския океан, след като транспондерът му бива изключен. Това не е първият кораб, изчезнал от екраните, които събират данни за трафика на търговски кораби в световните морета и океани, пише Guardian.

Администрацията на президента Доналд Тръмп е засилила усилията си да следи танкерите на най-голямата китайска държавна петролна компания в отговор на съмненията, че китайците подпомагат износа на ирански петрол въпреки санкциите на САЩ.

„Те прикриват движението си“, казва Самир Мадани, който е съосновател на TankerTrackers.com, пред вестник New York Times преди месец. „Просто не искат да се знае, че са били в Иран, толкова е просто“, допълва той.

Случаят с танкера Пасифик Браво, заподозрян за нарушение на забраната за износ на ирански петрол, е още по-интересен. След като транспондерът му бива изключен и уникалният му идентификационен номер изчезва, той се появява отново след повече от месец на кораб, записан в регистрите под друго име – очевиден опит за заблуда на проследяващите. Други китайски танкери, някои от които собственост на Bank of Kunlun, която е на Китайската държавна петролна корпорация, са използвали различни тактики. Някои са заснети от сателити да прехвърлят петрол от ирански кораби.

Всички тези събития показват една тенденция, която не може да не тревожи Белия дом – двама от външно-политическите му врагове очевидно намират общ език и действат срещу него. Техеран, подложен на санкции заради ядрената си програма, получава свежи пари от Китай, който се намира в разгара на търговска война със САЩ.

Начините Вашингтон да повлияе върху това и по-нататъшни действия на Техеран и Пекин не са много, извън военните опции, към които никой не би прибегнал. Двете страни открито отправят предизвикателство срещу политиката на Тръмп и подканят и други в региона да ги последват.

Вицепрезидентът на Иран Ешак Джахангири е заявил на китайска официална делегация, че Техеран очаква Пекин да е по-активен в покупките на ирански петрол.

„Тук имаме краткосрочно смесване на два различни казуса“, казва Али Ваез, анализатор в Crisis Group. "Основната причина, поради която Китай първоначално се съобразяваше със САЩ и намали вноса на ирански петрол, беше надеждата им, че това може да им донесе дивиденти в търговските преговори. В момента, в който тези преговори се провалиха и Тръмп наложи мита, китайците възобновиха вноса на нефт от Иран".

Макар че засега опитите за нарушаване на американското ембарго изглеждат ограничени като размер, посланието е ясно – Китай може да отслаби или дори да разруши ефекта от американския икономически натиск върху Техеран, който да накара аятоласите да преговарят отново според американския план. САЩ междувременно наложиха нови санкции срещу китайската компания Жухай Женронг, която осъществява повече от 60% от търговията между Китай и Иран, „заради нарушаване на на американските закони чрез внос на суров ирански петрол“.

Каква е дългосрочната цел на китайската политика спрямо Иран вижте в продължението на материала в сайта на Bloomberg TV Bulgaria!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:34 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

5
rate up comment 14 rate down comment 0
mick
преди 4 години
САЩ са във война с Китай. Нормално е Китай да не се съобразяват с тези санкции.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 4 rate down comment 8
khao
преди 4 години
нали... а конкурс имаше ли ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 14 rate down comment 9
0pk
преди 4 години
Ей да е, забрайх че те не го избраха демократично, а Путин го назначи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 3 rate down comment 13
khao
преди 4 години
не от сащ, от тръмп ....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 18 rate down comment 10
0pk
преди 4 години
Защото на всички им дойде до гуша от САЩ. :]
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още