IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Медведев: Русия няма да печата пари, за да пълни бюджетни дупки

Страната няма да се върне към централно планираната икономика, която доведе до крах на съветския модел, пояснява руският премиер

15:52 | 22.09.16 г. 12
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Руският премиер Дмитрий Медведев. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Руският премиер Дмитрий Медведев. Снимка: Ройтерс

Русия няма да започне да печата пари, за да подкрепя икономическия ръст и няма да позволи на популизма да диктува бюджета. Това става ясно от статия на премиера на страната Дмитрий Медведев под името „Социално-икономическото развитие на Русия: придобиване на нова динамика“. Анализът е публикуван в икономическото списание „Вопросы экономики“.

В първия коментар за икономическата политика на правителството след парламентарния вот от неделя, който засили властта на президента Владимир Путин, Медведев обещава да запази по-малък бюджет, но задоволяващ нуждите за сигурност и социални политики. 

„Ние не можем да си позволим популизъм ... особено в бюджета", пише Медведев в анализа си.

По-рано близка до Кремъл консултантска група от икономисти призова правителството да увеличи разходите, за да помогне на икономиката да излезе от рецесията.

Очаква се Русия, която изпитва трудности заради наложените западни санкции заради действията си в Украйна и значителния спад на цената на петрола, най-голямото ѝ перо за износ, да отчете спад на брутния вътрешен продукт от 0,5% през тази година.

По време на изборите през уикенда „Единна Русия“ на Медведев и на президента Владимир Путин спечели 76 процента от местата в Думата, долната камара на парламента, в сравнение с малко над половината места през 2011 година.

„Ние няма да поемем по пътя към печатните преси и да нарушим баланса на икономиката - мерки, които водят до катастрофални последици", пише още Медведев.

„Ако в бюджета няма пари, ние няма да печатаме допълнително за покриване на липсващите приходи. Всеки разбира, че книжните пари са само производство на хартия, които насърчават инфлацията и обезценяват доходите, заплатите и пенсиите на хората". „Все още няма перспективи, които да покажат, че проблемите на икономическото развитие могат да бъдат решени главно от държавни средства", пояснява още Медведев.

„Приоритетите на правителството са сигурност, инвестиции в човешки капитал, помощ за най-уязвимите сегменти на населението и инфраструктурата. Структурата на бюджета трябва да отразява това", пояснява още министър-председателят.

Той заявява, че въпреки геополитическите условия страната ще се стреми към икономическа откритост. Медведев нарича „неприемлив" призова на някои икономисти страната да се върне към централно планираната икономика.

„Тази твърдост на съветския модел доведе до неговия крах", отчита премиерът.

Министерството на финансите на Русия предложи държавните разходи за периода 2017 - 2019 г. да бъдат замразени на равнището им от 2016 г., което би означавало намаляване на разходите, като се вземе предвид и инфлацията, припомня Ройтерс.

Очаква се през 2016 г. Москва да отчете бюджетен дефицит, от около 3,2% от БВП, докато по-ранните прогнози бяха за дефицит от 3% от БВП. Министерството иска да го свие с един процентен пункт през следващите години.

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:59 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

11
rate up comment 3 rate down comment 1
balkando
преди 7 години
п.п. В този смисъл, по възрастовата структура на населението, руснаците са изправени пред същите проблеми като Япония, САЩ и ЕС. Технологиите се развиват стремително, а застаряващото население не е точно тази група, която ще ги усвои, използва и потребява. Т.е. всички тези държави, каквито и напъни да извършват, ще си останат с консервативно променящи се икономики, включително Русия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 3 rate down comment 1
balkando
преди 7 години
Турция и Бразилия доколкото знам са страни, в които населението под 30 години е повече от половината. В същото време Япония, САЩ и страните от ЕС сме със застаряващо население. Интересно е сравнението между Китай и Индия, двете реално най-многолюдни държави. Китай е със застаряващо население, Индия не. Китай, ако се вярва на прогнозите, е изправен пред същата рецесия като нас, Индия не. Има някаква връзка между растежа и възрастовата структура на населението, струва ми се.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 3 rate down comment 1
bgMan
преди 7 години
Ами браво, адмирации!Поне ще покаже наистина дали има някаква друга алтернатива на случващото в развития свят.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 7 rate down comment 2
0pk
преди 7 години
Е как ше води до инфлация, като тия новонапечатаните се въртят между една шепа хора. Щеше да има инфлация, ако се даваха на калпак. Пък в момента калпаците лапат мухите, докато избраните си печатат за да инициират растеж и да си препокриват дълговете с дългове.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 3 rate down comment 1
Стоян Петров
преди 7 години
Исках да Ви посоча, че печатането на пари не винаги води до инфлация. Не може постоянно да пляскате мантрата колко лошо е това. Колкото до Клайпеда терминалът е закотвен и работи. Не съм се интересувал с какъв капацитет, но той вече се изплати. Плати го "Газпром", като понижи значително цената на газта за Литва.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 5 rate down comment 1
nobel
преди 7 години
Или казано с други думи - инфлация не е трудно да се постигне. Икономическият растеж е по-проблематичен. Защото очевидно ръстът в световен мащаб е много по-малък от официално заявеният. Ако имаше ръст щяха да растат и цените на петрола. Щеше да има пари и да бъдат пуснати в експлоатация терминалите за втечнен газ в Солун и Клайпеда. Само че за тия проекти отдавна нищичко не се чува. За сметка на това цената на Златото се е повишила с около 20% от началото на годината. А печатането на пари не го е измислил нито Бернанке, нито Марио Драги, нито Шиндзо Абе, та толкова много да му се радвате. Защото за сега единствените добри новини са ви когато се чуе нещо лошо за Русия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 7 rate down comment 1
nobel
преди 7 години
В Сащ не само нямат инфлация. Там нямат и лихви. Също така в Япония има не инфлация, а дефлация. С която се борят вече повече от 20 години. Като тяхната QE програма е по-голяма и от американската. Те печатат равностойността на 80 милиарда щатски долара месечно. Въпреки всичко това все не могат и не могат да постигнат "целевата" инфлация от 2%. В Щатите инфлацията също е далеч по-ниска от мечтаното от централните банкери, както и в Европа. За съжаление икономическият ръст също е далеч от желаното. А що се отнася до инфлацията - страни като Турция и Бразилия я постигат с лекота. Имат и им хартисва. Могат да изнасят. И лихвени проценти също
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 7 rate down comment 5
Стоян Петров
преди 7 години
На всички които са си изразили негативното отношение към печатащите пари(САЩ, Велик..........), ако обичате да ми обясните защо нямат инфлация. В не печатаща Рашастан-11% инфлация. Двете ви мозъчни клетки стоплят ли?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 8 rate down comment 2
nobel
преди 7 години
О, забравяш Япония. Там СЪЩО печатат. Повече и от Щатите. За сега без резултат. Но очевидно това е най-правилният път. Чрез печат към прогрес.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 8 rate down comment 9
redcretin
преди 7 години
Няма драма, и без това рашастан е стигнал до разменната търговия :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още