IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Климатичните промени ще елиминират националния суверенитет

Може би ще имаме нужда от екологичен еквивалент на Световната търговска организация

16:42 | 04.11.21 г. 7
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Снимка: Bloomberg

Ранна и трагикомична демонстрация на тази промяна в международните отношения беше кавгата през 2019 г. между бразилския президент Жаир Болсонаро и френския му колега Еманюел Макрон. По онова време Болсонаро, див популист, допускаше пожарите да изгарят широки части от тропическите гори на Амазонка, които са „белите дробове" на планетата, улавящи парниковите газове от атмосферата и съхраняващи ги в дърветата. Само дето сега Амазонка изригваше въглерод обратно във въздуха.

Говорейки от името на мнозина, френският президент обвини бразилския си колега, че съдейства за „екологичен геноцид“. Болсонаро отвърна, че Макрон е неоколониалист и отправи сексистка подигравка, насочена към съпругата му.

Основният въпрос беше суверенитетът: дали тропическите гори, разположени в Бразилия, са работа на страната или на света? Дали, при хипотетичен бъдещ сценарий, съюз, воден от Франция, ще има право да обяви война на Бразилия, за да предотврати екологичния геноцид, и по този начин самоубийството на човечеството? (За щастие, 100 държави, включително Бразилия, тази седмица обещаха да си сътрудничат за постепенното спиране на обезлесяването).

Това открива нова линия на мислене за световните дела. Политиците вече са потънали в анализи на новите видове конфликти, които глобалното затопляне ще предизвика във и между страните. Те включват войни за достъп до питейна вода, изчезване на обработваема земя или масови миграции.

Но излизането от мода на Вестфалския суверенитет като операционна система на международните отношения би предизвикало още по-големи катаклизми. И това изглежда неизбежно. Някои сили или съюзи в бъдеще ще обмислят военни интервенции в други държави, за да сложат край на това, което определят като екологичен геноцид. Други може да започнат война дори само ако смятат, че съперничещи им страни предприемат едностранни мерки срещу изменението на климата, които застрашават собствените им интереси.

Националният съвет за разузнаване на САЩ, например, обмисля какво би се случило, ако някоя страна разпръсне огромни количества аерозоли в стратосферата. Подобно геоинженерство може да отразява слънчевата светлина и да охлажда планетата, както прави пепелта след голямо вулканично изригване. Но това може също така да промени метеорологичните модели и да отнеме препитанието на други страни. Кой в този сценарий би бил суверен, и над какво?

Времето да мислим за отпадането на суверенитета е сега. Може би ще имаме нужда от екологичен еквивалент на Световната търговска организация: нов международен орган, който се опитва да поддържа реда. Дори и тогава светът вероятно ще стане по-нестабилен и опасен, не само екологично, но и геополитически. Всички се страхуваме от екологичен Армагедон. Но и не искаме нова Тридесетгодишна война.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:55 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

7
rate up comment 1 rate down comment 2
dakl
преди 2 години
Мечти, мечти, несбъднати мечти. Но както е казано в Библията -блаженни са верующите и тяхно е царството небесно! Толкова прозрачна политика е просто обида за нормално мислещите люде. С две думи , който не се подчинява на нашите правила ще бъде наказан. А как? Ще стигнат ли силиците на Властелина? Съмнително? Но че по слабите съюзници ще бъдат още по здраво обвързани и подчинени е БЕЗСПОРНО!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 2 rate down comment 1
Valentin13
преди 2 години
ако е истина това, значи няма да стане работата. национализмът е едно от най-силните чувства.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 5 rate down comment 0
Императорът
преди 2 години
Тоест искат да отнемат националният суверенитет с всички последствия от това, криейки се зад някакви несъществуващи "климатически заплахи"? Щото в Германия досега не е имало наводнения? Враговете на човечеството полека-лека разкриват истинските си намерения !!! Неслучайно от години ни вменяват, че родолюбието е едва ли не неандерталски атавизъм !!! Ето заради това глобалистите трябва да се третират като изменници и да се люлят по дърветата !!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 2 rate down comment 2
ing5rov
преди 2 години
никакъв суверенитет , световно правителство дето да контролира кой пръска аерозоли и наночастици отгоре ... Пешо , хОди се гръмни с метлата ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 5 rate down comment 0
дядя Вова
преди 2 години
Може би ще имаме нужда от екологичен еквивалент на Световната търговска организация > Аре кажи си, искаш Световно правителство. Аве Пеше, да не си станал зидарче? Много точно целиш!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 4 rate down comment 2
дядя Вова
преди 2 години
Пеше, аве тая вувузела много силно я наду.. Ш'ти изкочи джигеря! Току виж и Ковид си хванал от изтощение..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 5 rate down comment 0
khao
преди 2 години
да бе, повервах ви.... зер досега имахме суверенитет?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още