В Япония все повече жилища са празни. Проблемът вероятно ще се запази заради застаряването и намаляването на населението, заради което много малки градове и села опустяват, пише CNBC.
„Япония е изправена пред значителни икономически и социални последици от демографията (застаряването) в идните три десетилетия“, казва Раджив Бисвас, главен икономист за Азиатско-тихоокаенския регион в HIS Markit.
Изоставените имоти в третата по големина икономика в света са сред най-малко обсъжданите странични ефекти на демографските промени в страната. Но вниманието към тях се засилва заради нарастващия брой на достъпните и понякога дори безплатни къщи, обявени за продажба в интернет на сайтове, наречени „акия банки“.
Акия е японската дума за празни жилища. Много подобни сайтове са създадени от местните власти и общности, за да управляват по-добре търсенето и предлагането на нарастващите запаси от празни жилища в съответните градове.
На един от сайтовете редица жилища са безплатни, като купувачът трябва да плати само данъците и разходи, свързани например с комисионни за брокера.
„Обикновено причината е, че собствениците вече не могат да се грижат за имота или не искат да плащат имотния данък, който е въведен в Япония за неизползвани жилища“, съобщи имотният сайт Rethink в Токио през октомври.
Безплатните жилища обикновено се нуждаят от сериозен ремонт, защото са стари и порутени. Но някои местни власти като префектурите Точиги и Нагано предлагат субсидии за ремонт на празни домове.
Цените на жилищата, които са празни, варират между 500 хил. йени (4428,50 долара) и близо 20 млн. йени (177 140 долара) в зависимост от локацията, възрастта и състоянието на жилището, показва справка на CNBC в имотни обяви в страната.
През 2013 г. броят на празните жилища в Япония е бил 8,196 млн., или около 13,52% от общия брой жилища в страната, сочат последните данни на министерството на вътрешните работи и комуникациите.
Това е увеличение спрямо 7,568 млн. празни домове през 2008 г., които са съставлявали около 13,14% от общия брой жилища в Япония тогава. До 2033 г. процентът на празните жилища в страната се очаква да нарасне и да надхвърли 20%, прогнозира Fujitsu Research Institute.
Празните жилища в Япония са съсредоточени предимно в малки градове, но явлението започва да се проявява и в покрайнините на големи градове, съобщават местни медии.
В Токио процентът на празните жилища е достигнал 11,1% през 2013 г., който е сред най-ниските в страната, сочат официални статистически данни. Но се очаква броят им да надхвърли 20% до 2033 г., прогнозира Fujitsu Research Institute.
„Дори новите жилища да намалеят наполовина…и да се удвои броят на разрушаваните жилища, ще бъде почти невъзможно да се намали процентът на празните домове. Те несъмнено ще се превърнат в по-сериозен проблем в бъдеще“, отбелязва институтът в свой доклад.
преди 6 години Скоро и в България ще се предлагат безплатни жилища в провинцията. Не е нормално цялата страна да иска да се премести в столицата защото има работа и високи заплати. Никакво държавно планиране, никаква държавническа мисъл. 30 години страната се управлява под мотото "ден да мине, друг да дойде, а след мен потоп..." отговор Сигнализирай за неуместен коментар