IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Докога оптимизмът ще владее фондовите пазари?

Без споразумение между Вашингтон и Пекин цените на акциите на борсите ще паднат до стойности, подобни на тези от края на 2018 г., твърди Симеон Тодоров

10:32 | 25.02.19 г.
<p>
	Снимка: Ройтерс</p>

Снимка: Ройтерс

Въпреки оптимизма, който обхвана американските и китайските фондови пазари след информацията за постигнат значителен напредък в търговските преговори между Вашингтон и Пекин, тази седмица нагласите е възможно да се променят. Това коментира в ефира на Bloomberg TV Bulgaria Симеон Тодоров, трейдър в "Експат Асет Мениджмънт" по повод евентуалното завръщане на волатилността на пазарите.

"Предстои една изпълнена със събития седмица, в която ще се срещнат американският президент Доналд Тръмп и севернокорейският лидер Ким Чен Ун, очаква се изказване на гуверньора на Федералния резерв Джером Пауъл, в следващите няколко дни ще станат ясни и данните за икономическия ръст и инфлацията в САЩ", добави експертът. 

Докато напрежението между САЩ и Китай намалява, се увеличава това между САЩ и ЕС. Отново се коментират възможностите за увеличение на митата при вноса на автомобили в САЩ.

„Фундаментално САЩ имат много по-малко различния с ЕС, отколкото с Китай. Съответно една подобна търговска сделка би отнела много по-малко време и усилия между двете страни“, каза Тодоров. Той обясни, че от подобно решение биха пострадали най-експортно ориентираните сектори – автомобилният сектор, индустриалните и миннодобивните компании.

Тази седмица предстои среща между Доналд Тръмп и севернокорейския лидер Ким Чен-ун във Виетнам, ще има изказване и на председателя на Фед Джером Пауъл, както и на търговския министър Робърт Лайтхайзър. Симеон Тодоров прогнозира, че през седмицата ще има много волатилност. Според него има какво да се обърка и да последват спадове през следващата седмица. 

Относно отлагане на нови мита върху китайския внос Тодоров коментира, че основна спънка за постигането на споразумение между Вашингтон и Пекин остава намирането на механизъм, по който да се прилага то.

Според него възможността за сключване на валутен пакт между САЩ и Китай би изтрила част от конкурентното преимущество на Китай, като това ще се отрази негативно на експортния сектор. „Една стабилна валута обаче би се отразила положително на капиталовите потоци в страната. Стабилизацията може да помогне на азиатската страна да премине към икономика, насочена към вътрешното потребление - нещо, към което Китай се стреми от доста години”, посочи гостът.

Според Тодоров липса на окончателно търговско споразумение между Вашингтон и Пекин би понижила цената на акциите на международните борси до стойности, подобни на тези от края на 2018 г.

„Най-големият страх на пазарните участници в края на миналата година бе именно прекомерното затягане на монетарната политика от страна на Фед. Това според Фед и новата информация от януари насам няма да се случи или ще се случи много по-търпеливо и по-бавно, което е изключително положително за цялостната икономика и за пазарите“.

В последните седмици се наблюдава, че основните индекси в Китай също се представя много добре. От петък индексът ChiNext, в който влизат основно високотехнологични компании, официално се намира в „бичи пазар“, тоест има над 20% ръст за последните месеци. Тодоров посочи, че това се дължи на икономически стимули като лекото отслабване на монетарната политика и фискалното намаляване на данъците, което се отразява на ръста на кредитите.

Повече вижте във видеото! 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:24 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Bloomberg TV виж още

Коментари

Финанси виж още