Според него това ще се случи, ако ескалират търговските действия. „Историята се повтаря в един почти 100 годишен цикъл, но сега условията са много по-различни“, посочи той.
Д-р Събев отбеляза, че в момента „най-големият икономически играч разбутва огъня на международната търговска сцена“, което поставя долара като основна валута под риск. Той обясни, че досега САЩ винаги са правили търговски дефицити, след което останалите държави купуват техните облигации и връщат доларите обратно в икономиката на северноамериканската страна. Сега Тръмп и администрацията му не отчитат рисковете от действията им, които влияят пряко на долара. "Възможно е тепърва да видим рязко обезценяване на долара", допусна икономистът.
Той напомни, че САЩ се ползваха от едно голямо предимство на това, че целият свят им връщаше договорите от дефицитите по световната търговия – връщаше им ги, купувайки техните ценни книжа. „В момента, ако това рециклиране престане да съществува, това е силно проинфлационен фактор, силно отслабване на долара и вместо депресия с потиснати цени, ще имаме един период на Велика инфлация“, коментира той.
По думите на д-р Събев изключително трудно е да се даде прогноза как ще се развие търговската война, започната от президента на САЩ Доналд Тръмп, тъй като той предприема безпрецедентни ходове. „Война в сферата на икономиката е нежелано развитие за всички участници. Тръмп се държи изключително не на място и ми се струва, че ще бъде спрян чрез демократични механизми“, очаква икономистът.
Той смята, че светът се връща към теории, които са били гледани с насмешка в края на миналия век, като САЩ се опитва да върне идеята за протекционизъм и самодостатъчност. „Сега може да се говори за неомеркантилизъм, след като Тръмп доказа, че свързаният глобален пазар е утопия. Световните лидери са в режим на изчакване, преди да предприемат действие, тъй като не знаят какви са намеренията на Тръмп. Паралелът, по думите му, е с Голямата депресия – един от факторите, за която именно са наложени високи мита от САЩ.
Димитър Събев предположи, че най-силно засегната страна от митата ще бъде Китай, заради огромния си търговски излишък със САЩ. Когато тези стоки не успеят да намерят пазарите в САЩ, те ще се насочат към Европа. Възможно е да видим отделни странични споразумения за свободна търговия, които Тръмп ще сключи, но има и сценарии, в които САЩ вдигат стената от мита, а светът започва да търгува без тяхно участие и без разплащане в долари“, коментира икономистът.
Въпреки че д-р Събев смята, че „САЩ се простреляха в крака“, той обясни, че има логика в действията на САЩ – "има логика в това да се опиташ да привлечеш своя бизнес отново да отваря предприятия в страната, отново да разкрива работни места, вместо да ги изнася". Той обаче поясни, че логиката на тази стратегия е да подейства „в един по-дълъг 5-7 годишен период“, докато при сегашната динамика САЩ и Тръмп нямат време да изчакат позитивното действие на митата?
Икономистът е на мнение, че това е сигналът, който беше нужен на Европа, за да се активизира и да работи като един блок във фискално и икономическо отношение. „ЕС разполага с ресурсите и знанието да е глобален играч, но досега липсваше нагласата у хората и лидерите на Стария континент“, подчерта д-р Събев.
Изправени ли са САЩ пред риск от стагфлация заради търговската война? Ще се върне ли Европа като център на световната икономическа сила?
Целия коментар гледайте във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "Бизнес старт" може да намерите тук.
преди 1 седмица Сегашната държавна неправилност да няма необходима защита от проблемни дългове подпомага за неограничавани щети. Финансовата сгрешеност причинява невъзможно устойчиво развитие. След достатъчно време е с множество щети. При запазването на държавната слабост, прогнозите за национален стопански крах се сбъдват. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 седмици Прехвърлянето на по-високи разходи върху потребителите е много трудно. Това води до спад на продажбите, тъй като хората мразят по-високите цени. И след това, със спад на продажбите, увеличенията на цените се връщат назад. Така че по скоро ще има дезинфлация а не инфлация. А ако инфлацията започне да расте банките ще повишат отново лихвите. Правителството на Байдън падна именно заради инфлацията и никое правителство няма да рискува да допусне отново висока инфлация. Това ще му изиграе лоша шега н отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 седмици Акциите се понижиха днес, когато пазарите разбраха какво всъщност представляват митата: данък върху маржовете на корпоративната печалба, който компаниите ще имат много трудности да прехвърлят, поради което компаниите мразят митата толкова много. Ако можеха да ги предадат лесно, нямаше да ги е грижа за тарифите; приходите им ще се повишат с размера на тарифите и техните маржове на печалба в процентно изражение биха могли да се запазят, а запасите им ще продължат да растат. Но това не е така. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 седмици Хахахаха, хахахаха,когато света е изправен пред търговски бариери и си в икономически блок (ЕС) силно експортно ориентиран, за каква инфлацияговори тоз учЕн?Жито, медни сплави петрол на всичко цената лети надолу.Уорън Бъфет от над 2 г. държи 300 млрд. долара кеш.На тоз беден бански старец ли да вярвам или на милиардера Бъфет?БАН е за закриване отговор Сигнализирай за неуместен коментар