„Това всъщност мислят инвеститорите, въпреки че смятам, че споразумение с Китай трудно ще бъде постигнато“, каза той.
Финансистът отбеляза, че има нови данни, които „донякъде към този момент елиминират опасенията, че инфлацията в САЩ се връща“. Според него това е едно от притесненията на Федералния резерв, заради което той не бърза с ново понижение на лихвите.
По думите му инвеститорите са по-оптимистично настроени и това се вижда в бързото наваксване на загубите на водещите индекси в САЩ и „продължаващото изключително добро представяне на борсовите индекси в Европа“.
За пример Вълков даде основния индекс в Германия DAX, който се повишава с близо 20% от началото на годината. „Това прави германския пазар един от най-добре представляващите се фондови пазари независимо от недоброто състояние на германската икономика", коментира той.
Финансистът напомни, че с новия канцлер и новия бюджет се очаква „най-накрая да бъде освободено правителството от така наречената дългова спирачка, да развърже бюджета, и да говорим за по-големи бюджетни дефицити“, което не се случва през последните години. Той подчерта, че това се вижда вече в повишаване на доходностите на десетгодишните държавни ценни книжа.
Що се отнася до пазарите по света, Петко Вълков посочи, че в средата на май, вече близо месец след разгарянето на търговската война, най-големият фондов пазар – този на САЩ, показва, че сякаш нищо не се е случило до този момент. Той даде за пример S&P 500, който във вторник успя на практика да неутрализира загубите от началото на годината и да възстанови всичко, което губеше и особено през март и началото на април.
"И в момента на практика, въпреки че има нулев процент на доходност от началото на годината, положителното е, че загубите изглеждат преодолени и на повърхността пазарите изглеждат спокойни, но мисля, че водите са доста, доста дълбоки", е мнението на финансиста.
Той припомни, че само допреди месец два основни фактора определяха негативните настроения на пазарите и всяваха страх и паника сред инвеститорите и това беше на първо място разгарящите са търговска война – митата и на второ място реализирания спад на брутния вътрешен продукт на САЩ през първото тримесечие на годината. Това финансистът обясни с „ръст на инвентара след като инфлацията не спадна с желаните темпове, която искат централните банкери“.
По думите му, като част от ограниченията, насочени към Китай, се обсъждат мерки, свързани с мита, както и изисквания за качество, сигурност и стандарти, които ще изглеждат като нормални търговски норми, но всъщност ще бъдат насочени да ограничат китайската икономика. „Тези мерки могат да създадат допълнителни пречки за дял на китайските компании на международния пазар“, очаква финансистът.
С колко се повиши инфлацията в САЩ през април? Какво се случва с активите, които най-силно пострадаха през март – държавни ценни книжа и американската валута? Какви са перспективите за акции от германската военна промишленост? Какви са новините за AI и технологичните компании? Какви са промените при Amazon и Tesla? Какви са перспективите пред европейските и японските автомобилопроизводители?
Материалът не е повод за инвестиционно решение!
Вижте целия коментар във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "Светът е бизнес" може да гледате тук.