IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Един ден не достигна на акциите на БТК да влязат в новия индекс BG40

17:41 | 31.01.05 г.
Автор - снимка
Създател
Един ден не достигна на акциите на БТК да влязат в новия индекс BG40
Един ден не достигна на акциите на БТК да влязат в новия индекс на БФБ-София - BG40. В първите два дни от търговията с акции на телекомуникационната компания бяха сключени 213 сделки, а дружеството с най-малко сделки в BG40 е Фазерлес с общо 309 сделки за последните 6 месеца.

Основният критерии едно дружество да бъде включено в индекса, е то бъде между 40-те дружества, с акциите на които са сключени най-много сделки в последните шест месеца.

Днес бяха сключени още 190 сделки с акции на БТК и те вече са 403, като така БТК покрива критериите за 40-те най-ликвидни дружества на борсата. Според неофициална информация, телекомуникационната компания може да бъде включена в индекса преди следващата актуализация определена за след 6 месеца, но вероятно не по-скоро от 3 месеца.

Утре стойността на BG40 ще стартира с начално ниво от 100 пункта, при което всяка от 40-те компании в индекса ще има 2,5% тегло. Методиката на изчисляване при индекса ще бъде подобна на тази при американския индекс Dow Jones, където акциите на компаниите участват с равно тегло.

Индустриален холдинг България е компанията с най-много сделки за последните шест месеца на БФБ-София - общо 3 781 сделки. Челната петица включва още четири холдинга - Доверие обединен холдинг, Синергон холдинг, Албена инвест холдинг и Българска холдингова компания. Това е нормално, тъй като всеки от тези холдинги има по около 100 000 акционери, огромната част от тях с по няколко десетки акции от времето на масовата приватизация.

Общо 13 бивши приватизационни фондове намират място в индекса. Влизат и 13-те компании от индекса SOFIX. Новите 14 дружества са - Кремиковци, Химко, Св. Св. Константин и Елена, Спарки Елтос, Катекс, Проучване и добив на нефт и газ, София БТ, Инвестор.БГ, Ривиера, М+С Хидравлик, ДЗИ Банк, ИД Адванс Инвест, Алкомет и Фазерлес.

Мариян Йорданов
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:37 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още