Мрачният образ на Великобритания не се ограничава до валутните пазари и държавните облигации. Според някои международни инвеститори комбинацията от слаб растеж и тежки регулации е пречка за капиталовите инвестиции в страната.
Промяната на тази нагласа, че страната не си заслужава „риска“ и „инвестициите“, изисква да се покажат на инвеститорите изкушаващи точки за навлизане и добри възможности за излизане, пише Bloomberg. Да се отметнат и двата параграфа става все по-трудно, добавя агенцията.
Ниският растеж е пагубен проблем, тъй като възпира чуждестранните инвестиции, които биха могли да обърнат нещата. Всичко е относително и САЩ изглеждат по-привлекателна дестинация за международния капитал от Острова и Западна Европа.
Планът на правителството на Обединеното кралство за съживяване на икономиката включва публични разходи за инфраструктура и премахване на ограниченията върху жилищното строителство. Това ще отнеме време, за да има ефект.
Британската бизнес общност все още се тресе от представения през октомври бюджет, който увеличи корпоративните данъци. По-благоприятна за бизнеса позиция може да дойде от отмяната на прекомерното регулиране. В телекомуникациите например това може да означава облекчения за някои мобилни приложения, а във финансите – намаляване на разходите за съответствие, на бариерите за навлизане на пазара и стимулиране на конкуренцията и иновациите - нещо, което може да си струва повишения риск инвеститорите понякога да загубят пари.
Най-добрият източник на растеж е създаването на предприемачески бизнес, разрастването на нови предприятия и мащабирането им. Това изисква капитал, култура, която толерира провала, и ясен път към изхода. В този смисъл министърът на финансите Рейчъл Рийвс наследява няколко проблема от предишното правителство.
Първо, инвестиционната култура във Великобритания не е склонна към риск. Вътрешните пенсионни фондове през последните две десетилетия преминаха от акции към облигации и това определя общия тон. Реформата например, която улеснява листването на компании в страната с управление, съобразено с американския стил на мениджмънт на основателите, беше силно оспорвана, въпреки че дава на инвеститорите по-голям избор.
От друга страна, преследването на първично публично предлагане (IPO) на Острова е смело поведение. Настроенията около фондовия пазар в Лондон като място за листване на растящи компании остават упорито негативни. Най-силният аргумент е, че британски бизнес със средна пазарна капитализация, избрал местната борса, ще бъде по-видим, отколкото ако се листне в САЩ. Когато обаче амбициозните дебютанти видят, че дори най-големите компании в индекса FTSE 100 обмислят преместване, е по-трудно да пристъпят към тази крачка.
Рискът е, че през 2025 г. някоя наистина голяма компания ще се премести на чуждестранна борса. Това допълнително ще отслаби репутацията на Обединеното кралство като привлекателен пазар за IPO-та. Петролният гигант Shell посочи преди година, че е готов да премести основното си листване, ако усилията за намаляване на дисконта при оценяването му спрямо американските аналози не започнат да дават резултати тази година.
Миннодобивната компания Rio Tinto е подложена на активистки натиск да разруши структурата си с двойно листване и да премести централата и първичното си листване в Австралия, повтаряйки опростяването, извършено от конкурента BHP Group през 2022 г. Производителят на цигари British American Tobacco също е под натиск да листне акциите си в САЩ.
Не на последно място, има и търкания със Закона за националната сигурност и инвестициите - режим, целящ да предотврати попадането на активи на Обединеното кралство под враждебен чуждестранен контрол. Летвата за трансакции, за които се изисква проверка, е ниска: засегнатите компании обикновено са в по-бързо развиващите се сектори на икономиката, като технологиите. Повечето сделки се одобряват, но процесът може да бъде тромав. Великобритания трябва да внимава да не възпира законните придобиващи да купуват британски компании. Всяко схващане, че един технологичен бизнес може да бъде труден за продажба, е възпиращ фактор за стартирането на такъв.
Разбира се, международният капитал все пак ще влага някакви пари, за да работи на Острова. Индустрията на частния капитал разполага с милиарди долари, за които търси място. Миналата година CVC Capital Partners, Nordic Capital и Abu Dhabi Investment Authority се обединиха, за да свалят Hargreaves Lansdown от борсата. Фирмата е основана през 1981 г. Сделката е едновременно вот на доверие в потенциала за растеж на местните финансови услуги на дребно, но и обвинение срещу способността на фондовия пазар да приписва пълна стойност на такива бизнеси.
По-вероятните цели в Обединеното кралство и Европа ще бъдат компании, генериращи приходи в чужбина, достъпни за закупуване при оценки с отстъпка и след това излезли по-късно с IPO в САЩ или продадени на голяма корпорация.
Добрата новина е, че капиталът се насочва бързо, когато види реална възможност и усети, че нещата се променят. Великобритания има своите предимства - регулаторна гъвкавост след Brexit, силен финансов център и предприемачески усет. Правителството обаче, което ухажва международните инвеститори, трябва да помни, че капиталите ще текат към страната само ако инвеститорите виждат ясно и път навън.
преди 1 месец Великобритания отдавна върви на зле. г-н Стаймър има близки до най-ниските рейтинги на министър-председател. Изявленията му и дейността му будят смях - примерно преди 1-2 седмици подписа договор за 100 !!! СТО !!! години с Украйна! Както каза Борисов - в деня преди 9 септември 1944 купи много фабрики. А за скандала с отказа да защити деца ... по-добре да не се започва ... травмираща тема ... Мъск каза достатъчно отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец Може ли Великобритания отново да спечели интереса на инвеститорите??? Мъррмайкоууууу! отговор Сигнализирай за неуместен коментар