Обединените арабски емирства (ОАЕ) изграждат нов тръбопровод, който да заобиколи Ормузкия проток, и планират да го пуснат в експлоатация до 2027 г.
Националната петролна компания на Абу Даби ще удвои капацитета си за износ на петрол през пристанището Фуджейра, след като завърши проекта. Това ще помогне за удовлетворяване на световното търсене, според изявление на медийния офис на емирството, публикувано в платформата X и цитирано от Bloomberg.
Престолонаследникът на Абу Даби шейх Халед бин Мохамед бин Зайед е разпоредил на Националната петролна компания на Абу Даби (ADNOC) да ускори проекта за тръбопровод „Запад-Изток“ по време на заседание на изпълнителния комитет, пише Ройтерс.
Нефтопроводът е в процес на изграждане в момента.
Съществуващият петролопровод Хабшан-Фуджайра пренася до 1,8 млн. барела на ден и е ключов за страната, която се стреми да увеличи максимално директния износ от бреговете на Оманския залив, извън Ормузкия проток.
ОАЕ и Саудитска Арабия са единствените производители на "черно злато" от региона на Персийския залив, които изнасят суров петрол извън Ормузкия проток.
Тесният воден път между Иран и Оман беше ефективно затворен от Техеран в отговор на американско-израелска въздушна и военноморска кампания, която започна на 28 февруари. Това спря около една пета от световните доставки на петрол от страните в региона на Персийския залив.
Кувейт, Ирак, Катар и Бахрейн са почти изцяло зависими от пролива за доставки.
Цените на енергоносителите скочиха поради прекъсването на доставките. Това принуди някои правителства, основно на азиатски страни, да наложат ограничения за потреблението на горива.
Повишават се и опасенията за ускоряване на инфлацията и икономически спад в световен мащаб.


До 2035 г. България ще увеличи разходите за отбрана на до 5% от БВП
"Коперник": Преживяхме вторият най-топъл май в историята
Как реагира светът на новината, че спираме да пращаме оръжия на Украйна
Фен събра бири от всички страни на Световното първенство и предизвика сензация
Забраниха да се вдигат цените без ясна обосновка
Пътуванията през 2026: Устойчив лукс на фона на растящи енергийни разходи
При стабилен пазар на труда Фед може да повиши лихвите до края на годината
AI, душа и чувства според Anthropic, част 2
Парижко мазе показва как ще изглежда бъдещето на войната с дронове
AI, душа и чувства според Anthropic, част 1
Genesis вече тества конкурента на Ferrari и Lamborghini
Apple CarPlay получи дългоочаквана функция
Първото мексиканско EV събира шестима и струва 8600 долара
Ремарке с фойерверки избухна на магистрала
Произведено в ЕС ще важи за автомобили от Япония и Южна Корея
Стилиян Петров и Паулина отпразнуваха сребърна сватба
Цончо Ганев: Министърът на отбраната е получил обаждане и е сменил реториката
Имало ли е драма на снимачната площадка на "Еуфория"? Сидни Суини проговори
Мартин Димитров: Радев върви в посоката на Орбан
Гълъб Донев: Падане на доходи няма да има
преди 3 седмици До: Скъсана_Ушанка, май само той остана от цялата ватнишкаТролл. ДругитеМишки се покриха. А за минусите много му се смея. Очевидно още си мисли, че като ги цъка, нещо променя. :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 седмици До: FireT Aldy е един от стоте акаунта на кaпейката Тошко. Сам си слага плюсове по двейсетина, а на нас минуси. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 седмици До: aldy, как ли не са го помислили? Очевидно са по-глупави от теб. Мислиш ли, че не са го взели предвид и ще строят без предварителна подготовка за евентуални удари? Мозък струи от Aldy. Вероятно експерт по сигурността на входа на Лидъл/Кауфланд. Демек пазач. Хахахахах отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 седмици До: aldy ... СП си го гръмнаха рассияните !! И второ , ОАЕ е изпълнила думкала по ракетни складове и Техеран за настройка на мерника . Не бъркай самоделните фърчилки на аятоласите с въоръжението на ОАЕ и компания !! Щото подравняването бреговата ивица на Иран е въпрос на няколко телефонни обаждания ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 седмици Най-простата работа е да гръмнат тръбата и компресорните станции. Като я оправят, пак. Като СевПака. отговор Сигнализирай за неуместен коментар