IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Биопроизводител: Нужно е скъсяване на агрохранителните вериги, за да има спад в цените

Когато няма контрол, търговските вериги се опитват да притискат производителя да продава под себестойност, обяви Цветан Цеков

14:00 | 12.02.25 г. 2
Снимка: Bloomberg TV Bulgaria
Снимка: Bloomberg TV Bulgaria

Трябва да има контрол по агрохранителните вериги и те да бъдат максимално скъсени, за да може крайният потребител да усети облекчение в цените. Това каза биопроизводителят Цветан Цеков, председател на Национална браншова камара „Плодове и зеленчуци“, в предаването „Бизнес старт“ на Bloomberg TV Bulgaria.

По думите му между производителите в България и крайния пазар винаги има посредници и големите търговски вериги „манипулират“ този процес.

Когато няма контрол, търговските вериги се опитват да притискат производителя да продава под себестойност, смята той.

Цеков отбеляза, че с предишния земеделски министър Кирил Вътев са създали работни групи, като една от целите е била създаването на закон за търговските отношения по агрохранителната верига, но работата по него е била замразена.

„Искрено се надяваме всичко това да се рестартира и новото редовно правителство да осъзнае колко е важно да бъде запазено българското производство“, каза Цеков.

Според него сектор плодове и зеленчуци е в абсолютен колапс. В над 80% от това, което се реализира, почти няма българска продукция, каза той. За тази ситуация той открива вина както в политиците, така и в търговските вериги. Цеков твърди, че е имало забрана в една от веригите да се продават български плодове.  Друга практика е чрез серия от прекувачи да се прикрива истинския произход на плодовете и зеленчуците.

По-големите фирми успяват да реализират през търговските вериги и борси, но няма централизирана политика и кооперация, която да засили позицията на фермерите, смята биопроизводителят.

По думите му без участие на държавата, без създаване на краткосрочни и дългосрочни цели, с механизми за контрол на процеса, така че веригите да не възпрепятстват влизането на български продукти и да не унищожават производителите чрез ниски цени, ситуацията не може да се промени.

Цеков посочи, че не е оптимист за резултатите от насрочения за 13 февруари бойкот срещу търговските вериги, защото срещу него „стоят милиардни капитали, в една дълбоко корумпирана държава“.

„Надявам се, това ще даде повод на преосмисляне и на политиките на тези компании да бъдат по-либерални по отношение на производителите, по отношение на нелоялните практики, които се прилагат. Това е практика в цяла Европа. Последиците се виждат - крайният потребител и производителите са винаги ущетени“, каза той.

Според него държавата е допуснала монополизиране на пазара, в резултат на което са изчезнали малките квартални магазини.

На 27 февруари ще има среща на производителите с министрите на земеделието, околната среда и водите, труда и социалните грижи, и на регионалното развитие, за да се обсъди бъдещето на сектора в следващите 10 години.

Целия разговор може да гледате във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването „Бизнес старт“ може да намерите тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:00 | 12.02.25 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Земеделие виж още

Коментари

2
rate up comment 1 rate down comment 0
doba
преди 1 месец
Днес сме 21ви век :) Има си интернет :) правиш продукт, пускаш го за продажба по мрежата :) опаковаш и пращаш по доставчик до купувача :) посредници - нема
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 3 rate down comment 0
cido
преди 1 месец
Да бе! Винаги държавата...Ами кооперирайте се, продавайте заедно, не се лъжете един-друг, не си завиждайте и т.н.Веригите ви цакат по отделно , а после и останалите участници.Даде, ама е е трудно да си точен, да спазваш договорите, технологията. А така, веригите отговарят.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още