Надеждата ни е, че при влизането на България в еврозоната страната ще стане по-видима за европейския турист. Това каза в интервю за БТА Павлина Илиева, председател на Обединение "Бъдеще за туризма" (ОБТ).
В една отворена икономика като нашата българският туризъм следва световните тенденции, а те са за 14-процентен ръст, според Европейската комисия по пътувания, коментира тя.
Оптимизмът се основава и на двете обстоятелства - влизането ни в Шенгенското пространство и очаквания положителен конвергентен доклад за членството ни в еврозоната. Те определено ни поставят на европейската туристическа карта, допълни Илиева.
По думите ú това, което "потопява" бранша, е премахването на диференцираната ставка за ДДС. В туристически ориентирани страни, като Италия и Испания например, хотелското настаняване се облага с 10 на сто, във Франция, Хърватия и Гърция - с 13 на сто. С политиката в тази посока България остава неконкурентна на европейските пазари.
Друг проблем за бранша е липсата на функционираща магистрала до Варна и традиционният ремонт на АМ "Тракия" при стартирането на сезона.
Имаме невероятно голям проблем с възможностите да се издават визи на граждани от страни извън Европа. Това е политическо решение, за което до момента не виждаме реални действия, а облекчаването на издаване на визи ще отвори невероятен потенциал за туристи от различни държави, което ще доведе до повишаване на туризма в България и то не само в летния сезон, каза председателят на обединението.
Много важен проблем, който по думите на Илиева "удря по джоба" на потребителя, е сивата икономика в туризма, за справянето с която според председателя на ОБТ изпълнителната власт няма твърдо решение. Правят се откъслечни действия на локално ниво, които много често водят до големи разходи и малки резултати, коментира Илиева и посочи наблюденията си, че в началото на всеки летен сезон сивата икономика придобива "пандемични размери". Решението е много просто - в страницата на Министерството на туризма съществува актуален Национален регистър с информация за местата за настаняване, туроператорите, туристическите агенти, заведенията за хранене, екскурзоводите, отбеляза Илиева.
Илиева не се ангажира с прогнози за очакван брой туристи и приходи това лято, но се позова на проучването на Европейската комисия по пътуванията, според което интересът към страните от бившия Източен блок расте с 3% на годишна база. Това е умерено добра новина за входящия туризъм, но изключително слаб резултат. Трябва да се работи много усилено в посока на разширяване на пазарите, допълни председателят на ОБТ.
Моделите на пътуване се променят - туристите търсят атрактивни места и събития, искат да са проактивни, а не обикновени наблюдатели, коментира Илиева въпроса за това кои ще са двигателите на растежа в туризма това лято. Друга тенденция според нея е изместването на сезоните - интересът се насочва на север и към почивки в началото и края на летния сезон. Тези две обстоятелства могат да бъдат двигатели на туризма, в т.ч. и споменатите вече две политически събития - Шенген и еврозоната. Освен това да не забравяме, че културният туризъм в страната има развитие и това ще спомогне за отчитане на по-добър растеж, допълни Илиева.
Основните ни пазари, от които очакваме туристи това лято, остават същите - Румъния, Полша, Англия, Германия, отбеляза председателят на ОБТ. "Вече има доста добра запълняемост от ранни резервации, някои все още очакват да стартират по-масовите резервации. Но това е въпрос на умение и креативност на съответния хотел или туроператор, зависи какви контакти е направил и каква услуга е предоставил", допълни Илиева.
Илиева съобщи, че в момента не се коментира поскъпване на цените на лятната почивка тази година спрямо предходната, като допълни, че по ранните резервации не се наблюдава драстично увеличение за хотелско настаняване. Може би чисто прогнозно между 5-10 на сто заради енергийните източници, но честно казано не вярвам да стигнат горните нива, заяви тя.
Според председателя на ОБТ алтернативните форми на туризъм са сред възможностите за удължаване на летния сезон. Развиването на екотуризъм, планински туризъм в различните сезони, СПА туризъм, винения, кулинарния, поклонническия туризъм и още повече събитийния и фестивалния туризъм дават необятни възможности за развитие. Тези видове туризъм не са свързани с климата и това позволява тяхното практикуване целогодишно, каза Илиева.
преди 4 седмици До: khao Ако твоят свят свършва до западнала юропа си е твой проблем! Стой си в западналото блато, вероятно толкова си можеш. Но светът е много по-голям! Западнала юропа вече не е никакъв фактор в нищо. Къде живея не е твоя работа. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 седмици До: andy къде е това в чужбина и не е западна европа, и е по добре от нас? Много каплави лъжи.... :D:D отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 седмици *** = poбия отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 седмици Юрото ще изгони и последните бедни юропияндета!!! В България е и скъпо и мизерно!!! През голяма част от времето живея в чужбина(НЕ е западнала юропа) и като се върна тук, ми отнема 1-2 месеца да свикна на мизepията и ***! И с всяка година става по-зле и по-зле!!! Вече ме е срам да казвам от къде съм. Добре, че съм далеч и там нищо не знаят за тук!!! А цените са или като тези навън и ПО-високи! Типична долнопробна колония! С юрото ще се закопаем напълно!!! А вие си плямпайте глупостите. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 седмици еЕо, Турция не е приела еврото и туризмът й изнемогва. Сега съвсем ще им избягат туристите и ще дойдат при нас, като не се налага да обменят пари. Само това ги спираше отговор Сигнализирай за неуместен коментар