След приемането на закон, който ще улесни южноафриканското правителство да експроприира земя, президентът Доналд Тръмп каза, че САЩ ще спрат всяка помощ за страната. Това съобщи Румяна Дечева, експерт по международно и политическо развитие, в предаването "В развитие" на Bloomberg TV Bulgaria.
Тя напомни, че собствеността върху земята в република Южна Африка остава взривоопасен въпрос повече от три десетилетия след края на управлението на бялото малцинство, а новият президент на САЩ наля още масло в огъня.
„Развитите държави са приели ангажимент преди три десетилетия да отделят част от приходите си за подпомагане на по-слабо развитите държави в области като образование, здравеопазване и други. Целта е така да се ограничи притока на бежанци и разпространението на епидемии, така че развитите държави са също основни бенефициенти на тези програми. Голяма част от помощта на САЩ в тази насока минава през агенцията USAID, която на практика беше прекратена от Тръмп“, обясни Дечева.
Според нея случаят с Южна Африка е по-различен. „Президентът на Южна Африка Сирил Рамафоса обяви миналия месец, че е подписал закон, който позволява на държавата да изземва частна земя в обществен интерес, в някои случаи без компенсация. Въпреки че законът не е насочен към справяне с наследството на апартейда или изземване на земя от бели хора, Тръмп е критикувал поземлената политика на Претория и преди, а неговият най-голям поддръжник милиардер – роденият в Южна Африка Илон Мъск – разпространи безпочвената теория на конспирацията, че има „геноцид“ срещу белите фермери в страната“, коментира експертът по международно и политическо развитие.
Дечева отбеляза, че в пост в личния си профил в X американският президент написа доста емоционална декларация, че с някои класи и някои групи хора в Южна Африка се отнасят много лошо. И по тази причина, до приключване на разследване, ще бъде спряна помощта за Южна Африка. В друга социална мрежа Рамафоса отговори: "Нашата страна получава единствено средства за борбата с HIV и СПИН, което не е чак толкова много".
Румяна Дечева съобщи, че след недипломатичния обмен на постове взе участие и Мъск, който попита защо има толкова много расистки закони в Южна Африка.
"Интересно е, че точно Мъск прави тази декларация – той е роден в Претория през 1971 г. и напуска в края на 80-те години. Във всички негови бизнес начинания участват негови сънародници, които в момента са във втората администрация на Тръмп, включително шефа на киберсигурността Дейвид Сакс. Всички те се чувстват засегнати от този закон", коментира експертът по международно и политическо развитие.
Дечева припомни, че повечето чернокожи южноафриканци бяха лишени от правото си да притежават собственост по време на колониалната епоха и ерата на апартейда. Законът за експроприацията заменя законодателството от 1975 г. – разгарът на ерата на апартейда, която доведе до огромно расово неравенство в богатството, което продължава и днес. Белите южноафриканци все още притежават почти 80% от земеделската земя, като същевременно представляват около 7% от населението.
„Мъск изключително непочтено и некоректноопределя новия закон като расистки, въпреки че единствената му цел е да насърчи икономическото равенство в страната, а и до момента на никой не е била отнета земя“, отбеляза Дечева.
Тя припомни, че с избирането на Нелсън Мандела през 1994 г. в Южна Африка започва и сериозна работа за превъзмогването на недоверието у местното коренното население и наследниците на колонизаторите. Това често включва и избягване на наказателна отговорност за сериозни престъпления като убийства и изтезания. Но Мандела не успява да насърчи икономическото развитие на местното население. По-късно започват програми за изкупуване на земеделска земя от земевладелците и раздаването им на коренното население.
Защо зулусите се почувстваха засегнати от закона за земята, въпреки че огромни територии са пустеещи и се използват със спекулативни цели? Какво е бъдещето на минералните залежи в Южна Африка? Защо при новата програма на Тръмп африканските страни ще бъдат само източник на суровини за големите икономики?
Целия разговор може да гледате във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "В развитие" може да намерите тук.
преди 2 месеца ама саш и там ли дават помощи!? да не би да се казват грантове? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 месеца Тази госпожа по какво е експерт? Дали е гледала каква се случва с белите фермери в Африка и Зимбамбве. Не вярвайте на експерти. Отвороте youtube и сами потърсете за да видите. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 месеца Питам се, кога ли г-жа или г-ца Р.Дечева е живяла във ферма в РЮА (Република Южна Африка) и дали познава фермери там? И дали някога е разговаряла с някого от фермерите, или се информира от официалните медий на страната!!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар