Все повече американци проучват възможността да се преместят в чужбина, за да избягат от сътресенията, причинени от администрацията на президента Доналд Тръмп. Но за насочилите се към Европа възможностите се стесняват с всеки изминал ден, пише Bloomberg.
Ограниченията върху визите за квалифицирани работници, по-строгите правила за програмите за гражданство по произход и натискът върху някога широко разпространените програми за златни визи намаляват законните пътища, по които американците – а и други мигранти, могат да живеят в Европа. Популярни страни като Италия, някога предлагащи гъвкави права на тези, които могат да покажат връзки със страната, правят преместването по-трудно.
Промените подхранват конкуренцията между онези американци, които имат ясни шансове за установяване на континента, например чрез преки роднини, за да си осигурят визи и паспорти, докато все още могат. Други проучват творчески стратегии, вариращи от номадски визи до разрешителни, предназначени за пенсионери. А за някои специалисти университетите и изследователските институти в Европа се стремят да привлекат учени, които са загубили работата си в САЩ или се притесняват, че ще има по-нататъшни съкращения на федералните средства.
Данни на базираната в Сан Франциско глобална компания за човешки ресурси Deel показват ръст от 16% на броя на американците, наети от европейски компании между януари и април. В същото време се наблюдава рязко увеличение на броя на хората, които търсят работа в Ирландия и Португалия, според сайта за набиране на персонал Glassdoor.
„Определено е по-различно от това, което сме виждали досега“, казва Кели Кордес, основател на базираната в Илинойс компания Irish Citizenship Consultants. „Хората са наистина притеснени, имат това усещане, че спешно трябва да получат гражданство.“
Кордес подава по 20-25 молби за ирландско гражданство седмично за своите клиенти от САЩ спрямо около 10 молби седмично през миналата година, когато рекордните 32 хил. американци поискаха ирландско гражданство. Обикновено хората могат да кандидатстват, ако техните родители или баби и дядовци са родом от страната. Докато преди мнозина гледаха на паспорта като на „план Б“, в случай че в даден момент поискат да напуснат САЩ, тази година все повече хора активно го правят, казва тя.
Италия, подобно на Ирландия, има огромна диаспора в САЩ и затяга правилата си за гражданство по произход, за да позволи да кандидатстват само лица с италиански родители или баби и дядовци. През март правителството прие извънреден указ за ограничаване на програмите, като преди това хората можеха да кандидатстват, ако имат семейни корени, датиращи чак до основаването на съвременна Италия през 1861 г.
Обединеното кралство също затяга правилата. Миналата година в страната беше регистриран рекорден брой американци, които кандидатстваха за британско гражданство. След като повиши прага на заплащането за хората, които искат съпружеска виза, и ограничи правото на притежателите на студентска виза да водят със себе си партньори и деца, този месец правителството предложи още по-строги правила, включително по-високи диапазони на заплатите и изисквания за висше образование за работните визи, както и увеличаване на броя на годините, през които човек трябва да остане в страната, преди да получи право на постоянно пребиваване.
Друг начин за придобиване на право на пребиваване, използван от богати американци през последните години, са т.нар. златни визи. Обикновено те дават право на пребиваване – и евентуално гражданство на ЕС – на тези, които инвестират в местни имоти или бизнес фондове. И в тези случаи вратата постепенно се затваря. Испания наскоро отмени програмата си, както и Обединеното кралство през 2022 г., а държави като Португалия и Гърция наложиха ограничения. Този месец Обединеното кралство заяви, че обмисля въвеждането на нова инвеститорска виза. И все пак, в песимистична нотка за инвеститорските визи, останали на континента, Съдът на ЕС през април постанови, че златният паспорт на Малта е незаконен.
Саманта Уилсън, основател на базираната във Флоренция компания за преместване Smart Move Italy, казва, че търсенето на визи за инвеститори, пенсионери и дигитални номади се е утроило тази година в сравнение с последните месеци на 2024 г.
Номадските визи често дават възможност за данъчни облекчения и пребиваване на служители, работещи от разстояние, а инвеститорските визи са за желаещите да внесат големи суми пари в брой. Визите за пенсионери обикновено се издават от държавите на лица, които могат да докажат, че имат достатъчно доходи всеки месец, за да се издържат.
Хедър Маклийн, 50-годишна пенсионирана полицайка от Минесота, разглежда последната възможност. До изборите през ноември тя не е планирала да напуска САЩ, но сега активно търси възможност да се премести във Франция или Испания, като събира документи и проучва визите.
Съпругът ѝ, хидрогеолог, работещ в щатска агенция за опазване на околната среда, е притеснен, че намаляването на федералното финансиране може да доведе до закриване на работното му място. Той обмисля възможността за ранно пенсиониране, за да могат двамата да получат пенсионерска виза, въпреки че доходите им ще бъдат силно намалени.
„Това е драматична промяна за нас“, казва Маклийн. „Не сме имали намерение да откъсваме сина си от училище или да местим семейството си. Но сега нещата са коренно различни от тези преди шест месеца.“